Ładowanie Wydarzenia

biletmedia

Zły pan (Sinna Man)

Details

21 grudnia 2025 | 00:00 - 23:59 |
Date:
21 grudnia 2025

Wydarzenie Navigation

Gro Dahle & Svein Nyhus

/ spektakl dla widzów od lat 6 / czas trwania: 50 minut bez przerwy /

TWÓRCY
Reżyseria: Simone Thiis (Norwegia)
Scenariusz: Anita Killi (Norwegia)
Tłumaczenie: Agnieszka Jagiełło
Scenografia: Caroline Berg (Norwegia)
Muzyka: Andreas Mjos (Norwegia)
Asystent reżysera: Daniel Arbaczewski
Konsultacje: Aleksandra Solarek

OBSADA:
Mirella Rogoza-Biel – Mama
Konrad Biel – Tato
Kacper Kubiec – Boj
Wioletta Tomica – Sąsiadka
Daniel Arbaczewski – Król
Mateusz Kaliński/ Piotr Bublewicz – Pies

PREMIERA 20 września 2014

KRÓTKO O SPEKTAKLU
Chyba po raz pierwszy w literaturze dla dzieci tak mocno i dokładnie opisano sytuację rodziny obciążonej problemem agresji. Mama, tato i Boj – syn – borykają się z problemem agresji ojca, z którego w momentach „trudnych” wychodzi „zły pan”, a dokładnie „źli panowie”: ten co krzyczy, ten co bije, ten co niszczy meble, ale i ten, co płacze i potem przeprasza…Spektakl powstał we współpracy z norweskim teatrem TEATRO NOVA. Patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka i Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.

 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU
Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie tworzy w swoim repertuarze nowy cykl spektakli pod nazwą „TRUDNE SPRAWY” . Opierać się będzie na współczesnej literaturze dla dzieci, zarówno polskiej jak i zagranicznej, dotykającej problemów, z którymi styka się dziecko w dzisiejszym świecie.

W kolejnych spektaklach serii mamy zamiar zając się tematami, które często stanowią tabu (agresja w rodzinie, śmierć, problem alkoholowy…). Nasz cykl ma wspomóc młodego człowieka w doświadczaniu ich, nieco je „oswoić”, i oddziaływać zarówno na młodego widza, jak i na jego opiekuna: rodzica, nauczyciela, pedagoga. Przy okazji każdej z kolejnych premier nasz Dział Edukacji Teatralnej przygotowuje specjalne warsztaty wprowadzające widzów w poruszany temat. Prace podczas tworzenia spektakli oraz szczegółowy program warsztatów prowadzone i przygotowane będą we współpracy z pedagogami i psychologami klinicznymi, między innymi w konsultacji z psychiatrą lek. med. Eweliną Drzał – Fiałkiewicz.

 

Cykl „TRUDNE SPRAWY” rozpoczynamy premierą „Zły pan”. Autorem oryginału – książki – „Sinna Mann” („Angry Man”) jest norweska pisarka Gro Dahle. Chyba po raz pierwszy w literaturze dla dzieci tak mocno i dokładnie opisano tu sytuację rodziny obciążonej problemem agresji. Mama, tato i Boj – syn – borykają się z problemem agresji ojca, z którego w momentach „trudnych” wychodzi „zły pan”, a dokładnie „źli panowie”: ten co krzyczy, ten co bije, ten co niszczy meble, ale i ten, co płacze i potem przeprasza…

Książka Gro Dahle zrobiła międzynarodową karierę, bowiem okazało się, że problem agresji w rodzinie dotyczy dzieci pod każdą szerokością geograficzną.

Lubelski spektakl „Zły pan” jest polską prapremierą, a reżyserii podjęła się Simone Thiis, norweska aktorska i reżyser, szefowa Teater Nova z Tonsberg. We współpracy ze scenografką Caroline Berg i kompozytorem Andreasem Mjosem przygotowują materiał spektaklu, który nie jest w swym temacie ani łatwy, ani miły. Ale ważny! Jak mówi sama Gro Dahle, jej książka nie jest książką, którą babcie będą kupować swoim wnukom pod choinkę. Ale ważne jest by właśnie ta książka znalazła swoje miejsce na półkach szkolnych czy osiedlowych bibliotek.

Projekt przygotowany we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie oraz Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin.

Honorowy patronat na projektem „Zły pan” objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.