fbpx

Teatroteka Andersena

Teatr Andersena

TEATROTEKA ANDERSENA to nowy projekt powstały z nagłej potrzeby prowadzenia działalności teatru oraz kontaktu z naszymi widzami w czasie epidemii. Ta sytuacja pokazała nam, że stworzenie platformy, gdzie można oglądać nasze spektakle, ale też rejestracje audio czy wideo z innych działań jest potrzebna na stałe. Dostajemy też pytania od naszych widzów nie tylko z Polski, o możliwość oglądania spektakli w sieci, żeby pokazać je swoim dzieciom i wnukom, którzy mieszkają za granicą. To też szansa dla osób z niepełnosprawnościami, którzy z różnych względów nie mogą przyjść do teatru. Zaczynamy zatem pracę nad stworzeniem takiej platformy, jako stałego elementu naszej działalności.

Tymczasem, zapraszamy naszych widzów, miłośników, przyjaciół, a także wszystkich, którzy nas jeszcze nie znają, do słuchania i oglądania materiałów audio i wideo z działalności Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, dostępnych na stronie teatru i na naszym profilu Facebook

W poniedziałki i środy o godzinie 18:00, zaczynając od 25 marca, będziemy publikować nagrania audio lub wideo z cyklu Domowe czytanie Andersena. Będą one dostępne przez 24 godziny. Nasi aktorzy przygotowali, u siebie w domach, autorskie czytania wybranych baśni Hansa Christiana Andersena, które prezentują naszej publiczności. Zachęcamy do odnalezienia u siebie w domach własnych wydań Baśni Andersena lub innych ulubionych baśni i do wspólnego czytania w domu. Teksty Baśni Andersena są też dostępne w internecie np. na portalu Wolne lektury.

Wtorki i czwartki są zarezerwowane na działania edukacyjne. W każdy wtorek zaczynając od 14 kwietnia o g. 9:30 będziemy publikować cykl Spotkania z lalką teatralną, w ramach którego opowiemy Wam o wszystkich typach lalek teatralnych jakie możemy spotkać w naszym teatrze.  Natomiast, w każdy czwartek, zaczynając od 16 kwietnia, także o 9:30, publikujemy wideo z cyklu Teatralne podróże. Małgorzata Adamczyk, nasza pedagożka teatralna, zabierze Was w podróż po wyspach teatru, odrywając przestrzenie teatralne, zakamarki, pracę teatru od kuchni. Towarzyszy jej z kamerą Tomasz Tylus.

Co piątek, zaczynając od 20 marca o g. 9:30, będziemy publikować archiwalną rejestrację wideo wybranego spektaklu z udziałem publiczności, który będzie dostępny przez weekend, aż do niedzieli do g. 22:00. Dzięki temu będzie można poczuć się jak u nas w sali teatralnej i przeżywać to co dzieje się na scenie razem z innymi widzami.

A w niedzielę, zaczynając od 17 maja, Teatralne podróże LIVE czyli spotkania na żywo z naszymi aktorami i kogucikiem – lalką maskotką Teatru Andersena, animowaną przez Bogusława Byrskiego.

Dodatkowo zachęcamy wszystkich do stworzenia własnych działań twórczych zainspirowanych obejrzanym spektaklem lub przeczytaną baśnią. Wspólnie z rodzeństwem czy rodzicami można stworzyć prace (w dowolnej technice) dotyczące przeczytanej baśni lub obejrzanego spektaklu. Można też nagrać wideo komentarz, napisać recenzję, nagrać filmik, a efekty tych działań można opublikować bezpośrednio na naszym profilu Facebook.

W zbiorach Teatroteki znajdują się materiały dostępne bez ograniczeń, wśród nich: Galeria fotografii autorstwa Tomasza Tylusa, z trzech najważniejszych wydarzeń 2019 roku, krótkie zapowiedzi wideo naszych spektakli i dokumentacja wideo z niektórych projektów edukacyjnych realizowanych przez teatr, m. in. cykl warsztatów realizowanych w Tbilisi w Gruzji w 2017 oraz Retro Bajki – cykl warsztatów dla przedszkolaków realizowany wspólnie z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

emisja w każdy poniedziałek i środę o g. 18:00 przez 24h
publikacja w każdy wtorek o g. 9:30, bez ograniczeń
emisja w każdy czwartek o g. 9:30, bez ograniczeń
emisja w każdy piątek o g. 9:30 do niedzieli do g. 22:00
emisja na żywo w każdą niedzielę o g. 12:00
bez ograniczeń
bez ograniczeń
bez ograniczeń