fbpx

Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy

Kultura dostępna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Miło nam poinformować, że Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie będzie realizował projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura dostępna pt. „Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy”, który zakłada objazd spektaklu z towarzyszącymi mu warsztatami teatralnymi, po małych miejscowościach w województwie lubelskim, z ograniczonym dostępem do kultury. Partnerem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Nasz zespół odwiedzi następujące miejscowości: 13 lipca – Wola Gułowska | 14 lipca – Hołowno | 15 lipca – Drelów | 16 lipca – Kiełczewice Maryjskie | 22 lipca – Bronice | 23 lipca – Hańsk | 27 lipca – Łączki – Pawłówek.

Spektakl Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy, reż. Daniel Lasecki, Kinga Matusiak – Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski, to spektakl inspirowany baśniami Braci Grimm o perypetiach trzech świnek, które zmagają się ze złym wilkiem. Jednak widzów czeka zaskoczenie, bo finał spektaklu okaże się być nieco innym niż ten, który pamiętamy z baśni. Scenariusz, jest w większości autorski, dotyka on tematyki stereotypów i lęków przed nieznanym, a także brakiem chęci zrozumienia drugiej osoby, jej wyborów, czy kultury. To również okazja do refleksji na temat stereotypów, braku zaufania, czy wilków, które w kulturze otrzymały najgorsze cechy: każdy kto się nim rodzi, jest od razu zły i zasługuje na potępienie. To też szansa do rozmowy o wilkach i ich funkcji w przyrodzie, która jest niesamowicie ważna dla ekosystemu lasów.

Spektakl został zaplanowany do grania na małej scenie, również w klasie, podwórku, łące, czy po prostu na świeżym powietrzu. Scenografia składa się głównie z walizek, ale też z przypadkowych rzeczy, jak lampa stojąca, stary telewizor „z pudłem”, radiomagnetofon czy regał. To rzeczy, które można spotkać na dzikich wysypiskach w lasach, zostały zebrane w jedno miejsce, ze względu na teoretyczną przydatność. Po otwarciu takiej walizki okazuje się, że spełnia ona funkcję nie tyle rekwizytu, co sceny dla lalki. Odpowiednio zaaranżowane tworzą mikroświaty. W spektaklu zostanie wykorzystane pięć technik lalkowych (teatr cieni, lalki stolikowe, kukły, marionetki, pacynki).

Po spektaklu odbędą się warsztaty edukacyjne, podczas których wykorzystując metody aktywizujące poruszymy problematykę spektaklu i porozmawiamy o problemach wykluczenia, inności prowadzone przez naszą pedagożkę Małgorzatę Adamczyk.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu możemy dotrzeć z naszymi działaniami do mieszkańców małych miejscowości w naszym województwie, do osób z niepełnosprawnościami, które żyją w takich miejscowościach i ze względu na ograniczenia ruchowe, komunikacyjne czy materialne nie mają możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zwłaszcza w spektaklach teatralnych.

Po okresie pandemii, kiedy dostępność kultury była utrudniona dla wszystkich, wierzymy, że lato 2021 będzie już czasem aktywnego uczestnictwa w spektaklach teatralnych. Chcemy podarować dzieciom oraz ich opiekunom wspólnotowe działanie jakim jest przeżycie teatralne i kontakt bezpośredni ze sztuką, wprowadzić dzieci w świat analogowy, daleki od przestrzeni wirtualnej i multimedialnej. Chcielibyśmy przywrócić im przestrzeń kreacji ich własnej wyobraźni, po czasie, w którym większość z nich była, z konieczności zdalnej nauki, związana nadmiernym czasem przed komputerem i zaklęta w świecie wirtualnym. Nade wszystko chcemy dotrzeć też do tych osób z grup defaworyzowanych, które nie miały możliwości w pełni kontynuować nauki w czasie pandemii ani spędzać czasu z rówieśnikami, takich które nie były nigdy w życiu w teatrze.

Nasz spektakl jest dedykowany wszystkim dzieciom, ale też osobom dorosłym, nie wyklucza nikogo. Chcemy nauczyć dzieci korzystania ze sztuki jako źródła inspiracji, bez względu na to czym się będą w życiu zajmowały, bez względu na to jakie są. Nie ma jednego klucza do rozumienia sztuki, ale sztuka jest ważnym narzędziem do tego, by rozumieć świat.

Trasa

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Skip to content