fbpx

Retro Bajki – Finał

Retro bajki jest programem pilotażowym, skierowanym do najmłodszych widzów. Raz w tygodniu przez okres 3 miesięcy, pokazaliśmy na dużym ekranie wybrane bajki, które przeszły do klasyki polskiej animacji. Filmy o przygodach takich bohaterów jak ReksioBolek i Lolekczy Koziołek Matołek nie tylko uczą ciekawości świata, ale dają możliwość poznania reakcji i uczuć drugiego człowieka. Traktują o wartościach ponadczasowych, dają ogromne pole do własnych interpretacji, ale przede wszystkim rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Pomimo tego, że współczesne filmy dla dzieci są wręcz „przeładowane” kolorem, dźwiękiem i dość szybką akcją, nie musi to oznaczać, że naszym młodym widzom taka propozycja się nie spodoba. Pokazaliśmy bajki bez przemocy, bez zbędnych efektów dźwiękowych i wizualnych, ale takie, które choć są proste, niewątpliwie wpłyną na ich rozwój, dzięki bogatym walorom edukacyjnym. Mieliśmy na celu zaciekawić, pobudzić wyobraźnię i wkroczyć na pole twórczego rozwoju umysłu dziecka, poprzez ambitny i ciekawy program.

Warsztaty

Filmom towarzyszyły warsztaty prowadzone pod okiem wykwalifikowanych animatorów i pedagogów. Każdy warsztat składał się z prowadzonej aktywnymi metodami, krótkiej części teoretycznej, następnie – praktycznej. Dzieci wykonały maski teatralne, swój filmik animowany wykonany metodą animacji poklatkowej, przeprowadziły wywiad z bohaterem w studiu nagrań. Każde spotkanie odbywało się w innej przestrzeni, co sprawiało, że warsztaty były różnorodne. Prowadzący zadbali o każdy moment pobytu naszych gości, dlatego nawet przejścia pomiędzy salami były odpowiednio zaanimowane.

Finał

Na ostatnie spotkanie zaprosiliśmy wszystkie przedszkola biorące udział w programie:

Przedszkole nr 32 w Lublinie, Przedszkole nr 78 w Lublinie, Niepubliczne Przedszkole „Krasnal”, Niepubliczne Przedszkole „Moje przedszkole”

Dzieci miały możliwość obejrzenia filmu, stanowiącego relacje z wydarzenia, otrzymać pamiątkowe certyfikaty, dyplomy i upominki.

Finał pierwszej edycji programu odbył się 16 stycznia 2019 r.

Organizatorzy: Centrum Spotkania Kultur i Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Koordynator programu z ramienia Centrum Spotkania Kultur – Agnieszka Fil-Szulc, Monika Rokicka

Koordynator programu z ramienia Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie – Małgorzata Adamczyk

Osoby współpracujące: Aleksandra Cieślik, Agata Ścibura, Lech Pukos, Adam Organista, Bogusław Beniu Byrski, Łukasz Staniewski, Kinga Matusiak, Aleksandra Gawron, Diana Berdak.

Od marca 2019 r. będą prowadzone zapisy do nowej edycji programu. Zapraszamy!