fbpx

Krzysztof Rzączyński

reżyser, scenarzysta, dyrektor naczelny

Krzysztof Rzączyński

reżyser, scenarzysta, dyrektor naczelny

Teatr:

  • „Wyznanie” – reż.; autorka: Katia Czarna; prod.: Fundacja Shalom, Festiwal Warszawa Singera; 2009
  • „Przestrzeń Shelley” – reż.; na podstawie dramatu: „Ontologiczny dowód na moje istnienie” Joyce Carol Oates; prod.: Studio Teatralne Koło, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy; 2006
  • „Drugi pokój” – reż.; autor: Zbigniew Herbert; prod.; PWSFTviT; 2001
  • „Trzy letnie popołudnia” – reż.; autor: Igor Gorzkowski; prod.: Studencki Teatr Prób; 1998
  • „Zestaw do gry” – adaptacja, reż.; na podstawie fragmentów „Gry w klasy”, Julio Cortazar, prod.: STP; 1997
  • „Negatyw szkicu” – reż.; autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz; prod.: STP; 1996
  • „Łysa śpiewaczka” – reż.; autor: Eugene Ionesco; prod.: STP; 1995

Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał absolutorium na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował również reżyserię w Northern Film School w Wielkiej Brytanii. Reżyser nagradzanych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych oraz spotów reklamowych. Autor scenariuszy filmowych i esejów.

FILM:

  • „W sprawie ducha” – scenariusz, reżyseria; film dokumentalny; 45 min.; produkcja: Agencja Filmowa Telewizji Polskiej S.A.; współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; 2012 
  • „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana” – scen., reż.; film dok.; 45 min.; prod.: East Studio, Pigment Production dla Narodowego Instytutu Audiowizualnego; 2011
  • „Tata zza żelaznej kurtyny” – scen., reż.; film dok.; 52 min.; prod.: Agencja Filmowa TVP S.A dla European Broadcasting Union; 2009
  • „Podziemne miasto” – reż.; film dok.; 28 min; prod.: Agencja Telewizyjna TVP S.A. dla European Broadcasting Union; 2008
  • „Ślub” – scen., reż.; krótkometrażowy film fabularny; 27 min.; prod.: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi; 2004
  • „Autobus przyjedzie znowu” – scen., reż.; film dok.; 23 min.; prod.: TVP S.A.; 2003
  • „Up and away” – scen., reż; krótkometrażowy film fab.; 16 min.; prod: Northern Film School, Leeds, Wielka Brytania; 2001
  • „Czas Starszych Panów” – scen, reż.; film dok.; 48 min.; prod.: TVP S.A.; 2001
  • „Fragments” – scen., reż.; krótkometrażowy film fab.; 7 min.; prod.: NFS; 2000
  • „Historia jednego dnia” – scen., reż.; krótkometrażowy film fab.; 10 min.; prod.: PWSFTviT; 2000
  • „Film” – scen., reż.; film dok.; prod.: PWSFTviT; 1999
  • „Niebo” – scen., reż.; film dok.; prod.: PWSFTviT; 1998
  • „Dla kogo Wisła płynie” – scen.; reż.; film dok.; prod.: TVP S.A 1998
  • „Krajobraz przed ciszą” – scen., reż.; film dok.; prod.: TVP S.A.; 1996​

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda główna „Wydarzenie Nurt 2013 dla filmu „W sprawie ducha” – XIX Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2013
  • Oficjalna selekcja filmu „W sprawie ducha” – FIFA, 31th International Festival of Films on Art, Montreal 2013
  • Nominacja do nagrody dla filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” – History Makers Award, New York 2011
  • Nominacja do nagrody dla filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” – Monte Carlo International Television Festival 2010
  • Wyróżnienie dla filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” – Planet Doc Review 2010
  • Nagroda główna „Wydarzenie Nurt 2010″ za film „Tata zza żelaznej kurtyny” – XVI Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2010
  • Oficjalna selekcja filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” – Prix Italia Competition; Golden Prague Television Festival
  • Nagroda Specjalna dla filmu „Ślub” – Światowy Festiwal Filmów Studenckich Młode Kadry / Young Cinema Art 2006
  • Wyróżnienie dla filmu „Ślub” – Festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry”, Cieszyn 2006
  • I nagroda dla filmu „Ślub” – Węgiel Student Film Festiwal, Katowice 2005
  • Nagroda publiczności za film „Ślub” – Warszawska Wiosna Filmowa 2005
  • Wyróżnienie dla filmu „Ślub” – Etiuda & Anima, Kraków 2005
  • Wyróżnienie dla filmu „Ślub” – 11 Lato Filmów, Toruń 2005
  • Oficjalna selekcja filmu „Ślub”: Warszawski Festiwal Filmowy; Los Angeles International Film Festival; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Message to Man St. Petersburg Film Festival; Viennale – Vienna International Film Festival; International Short Film Festival Berlin; Cologne International Film Festival; Bologne International Film Festival; Drama International Film Festival, Grece; Internationales Kolner Kurzfilmfestival; Offcinema Film Festival
  • Oficjalna selekcja filmu „Fragments” – Leeds International Film Festival
  • Oficjalna selekcja filmu „Up and away” – Karlovy Vary International Film Festival
  • Nagroda główna „Wydarzenie Nurt 1996” za film „Krajobraz przed ciszą” – III Ogólnopolski Przegląd Form Dokumentalnych NURT 1996
  • Wyróżnienie Fundacji Kultury za film „Krajobraz przed ciszą”
  • Oficjalna selekcja filmu „Krajobraz przed ciszą” – International Documentary Film Festival Amsterdam
  • Pierwsza Nagroda w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego i tygodnika WPROST za esej „Warszawa zaginione miasto – okruchy współczesne”

Scenariusze filmowe przed realizacją:

  • „On” – scenariusz filmu fabularnego
  • „Obcym wstęp wzbroniony” – scenariusz filmu fabularnego; współautorka: Justyna Osiecka
  • „2009 metrów” – scenariusz krótkometrażowego filmu fabularnego; współautorka: Katia Czarna

Aktorzy Teatru Andersena

No personnel found, please create the personnel post to use the item.