fbpx

„Z głową w chmurach” Premiera w Teatrze Andersena

fot. Tomasz Tylus

Nowe przedstawienie dotyka spraw najważniejszych – naszej planety. Efekt cieplarniany i globalne ocieplenie to już nie kwestia odległych lat, ale gwałtowne zmiany klimatu. To są sprawy istotne. Chcemy, żeby dzieci miały tego świadomość – mówi Krzysztof Rzączyński – Dyrektor Teatru Andersena 

Teatr im. Hansa Christiana Andersena kładzie duży nacisk na mądrą, świadomą edukację najmłodszych widzów. Tak też jest w przypadku najnowszego spektaklu Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukła deszczu w reżyserii Katarzyny Kawalec, którego premiera już w sobotę 28 września 2019 o g. 17:00 w Sali Andersena.

Spektakl stworzony w konwencji musicalu lalkowego, dedykowany dzieciom w wieku od trzeciego roku życia. opowiada historię Żyrafy, która wyrusza w podrów w poszukiwaniu wody i deszczu. Towarzyszą jej wielobarwne Ptaki oraz nieco opryskliwy i bystry Żmij. Razem z bohaterami przeniesiemy się na afrykańską pustynię, gdzie panuje upał i zwierzętom zaczyna brakować wody. Czy wspólnie uda im się odnaleźć tak potrzebną chmurę? Czy na spaloną ziemię spadnie długo wyczekiwany deszcz? Czy dzięki wspólnemu wysiłkowi bohaterów na pustyni pojawi się oaza? Dynamiczny spektakl podejmie palący obecnie temat: odpowiedzialności za innych oraz za planetę, na której żyjemy.

Katarzyna Kawalec – reżyserka, aktorka, pedagog, autorka scenariuszy do spektakli i piosenek dla dzieci. Ukończyła wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku na kierunkach aktorstwo i reżyseria. Współpracowała jako aktorka w latach 2009-2010 z Teatrem Guliwer w Warszawie oraz w latach 2010-2014 z Teatrem Arlekin w Łodzi, gdzie grała w wielu spektaklach dla dzieci i dorosłych. Jeszcze w trakcie studiów zaczęła prowadzić liczne warsztaty i lekcje teatralne dla dzieci i młodzieży. Wyreżyserowała kilkanaście spektakli dla dzieci w Łodzi, Toruniu, Lublinie, Koszalinie, Zielonej Górze i Rzeszowie. Wszystkie scenariusze teatralne jej autorstwa w krótkim czasie doczekały się scenicznych realizacji. W Teatrze Andersena zrealizowała już spektakl „Bucik kopciuszka”

Dział edukacji przygotował dla naszych najmłodszych cykl warsztatów towarzyszących spektaklowi. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest obejrzenie spektaklu.  

Spotkanie z lalkarzem

Spotkanie z wieloletnim pracownikiem i przyjacielem teatru Panem Marianem Miką, którego lalki od lat możemy podziwiać na scenie i nie tylko. Podczas 20 minutowej rozmowy opowie, czym różni się lalka, którą można kupić w sklepie, od teatralnej i czy zabawa nią jest równie łatwa. Zdradzi również sekrety tworzenia lalek – jak długo to trwa? Czy to prawda, że każda lalka ma swoją duszę?

Zakulisowe sprawy

Stanowią one przedłużenie teatralnej rozmowy na temat obejrzanego spektaklu. Uczestnicy nie tylko będą mogli wyrazić swoje wrażenia, ale także zastanowić się nad (w zależności od treści danego spektaklu) wyborami głównych bohaterów, znaczeniem przyjaźni, rodziny w ich życiu, itp. Spotkanie prowadzone metodą pedagogiki teatru.

Więcej informacji na temat warsztatów w zakładce EDUKACJA

 

”Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu” | Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie | Data premiery: 28.09. 2019 | Dla widzów od 3 lat | Czas trwania: 50 min. 

 

Partnerem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom a Sponsorem Lubelski Węgiel „Bogdanka”