6 i 7 kwietnia w przestrzeni Centrum Praskiego Koneser odbyła się 3. edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Centrum Koneser na czas targów zamieniło się w inspirującą krainę pełną pięknie ilustrowanych książek, kreatywnych warsztatów i spotkań z ulubionymi pisarzami. Na dzieci czekało mnóstwo zabawy w twórczej atmosferze pod okiem profesjonalistów. W programie spotkania byli m.in z Andrzej Maleszka, Adam Wajrak, Holly Webb, Michał Rusink, Szymon Radzimierski czy Marcin Wicha, znany naszym widzom z „Lekcji niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia”.
Teatr Andersena został zaproszony, do udziału w targach, z prezentacją spektaklu i warsztatami. Na scenie głównej targów, pierwszego dnia, pojawili się bohaterowie doskonale znanej historii dzielnego Szewczyka Dratewki, tym razem umiejscowionej w kulinarnej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów, w towarzystwie smaków i zapachów. To spektakl „Szewczyk Dratewka – bajka do zjedzenia” w wykonaniu Wioletty Tomicy, Bogusława Byrskiego i Gabrieli Jaskuły.
Podczas targów organizatorzy stworzyli pięć stref warsztatowych – Kryjówka ciekawskich, Komnata pasjonatów, Kraina odkrywców, Królestwo pomysłowych i Laboratorium myślicieli – w których odbyło się aż 60 różnorodnych zajęć. Ich program został ułożony tak, aby wszystkie dzieci niezależnie od wieku i pasji mogły wybrać najbardziej ich interesujące zajęcia. Z pomocą ekspertów najmłodsi mieli okazję poznać tajniki pracy astronauty, ogrodnika czy rzemieślnika.
Teatr Andersena został poproszony o poprowadzenie warsztatów teatralno – plastycznych z tworzenia lalek tintamaresek. Ten warsztat, znany na pewno lubelskiej publiczności, spodobał się i w Warszawie. Warszaty poprowadziła nasza niezawodna pedagożka teatralna – Małgorzata Adamczyk. Zabawy było co niemara. Rodzice i dzieci wspólnie tworzyli kreacje lalkowe, dzieci starsze pomagały młodszym, praca zespołowa na piątkę. Powstały przepiękne lalki tintamareski, którymi dzieci mogą bawić się w domu.
W Targach wzięło udział 70 wystawców z całej Polski, Lublin reprezentowało Wydawnictwo „Tekturka”.
fot. Tomasz Tylus