fbpx

Marzec to miesiąc Teatru!

Marzec jest dla teatru miesiącem wyjątkowym, gdyż co roku 21 i 27 obchodzone są dwa światowe święta dedykowane tej sztuce.

21 marca to Światowy Dzień Lalkarstwa, a 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. 

Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (International Theatre Institute – ITI). Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest egipska aktorka Samiha AYOUB. Natomiast autoką Orędzia Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutut Tetaralnego na 61 Międzynarodowy Dzien Teatru jest Swietlama Oleszko.

Czym jest Światowy Dzień Lalkarstwa?

Zapoczątkowany w 2003 roku przez Światową Sieć Teatrów Lalkowych i Lalkarzy  – Union Internationale de la Marionnette UNIMA, Światowy Dzień Lalkarstwa jest zarówno realnym narzędziem promocji sztuki lalkarskiej, jak i projektem skupiającym pasjonatów lalkarstwa.

Ten dzień ma przypomnieć ludziom na całym świecie o ochronie sztuki, kultury i historii sztuki lalkowej. To święto ma podkreślić tradycję sztuki lalkarskiej, zwrócić uwagę na dziedzictwo i nowe nurty w tej sztuce, a także na aspekt edukacyjny, estetyczny i etyczny. Światowy Dzień Lalkarstwa jest obecnie obchodzony na całym świecie za pośrednictwem Narodowych Ośrodków sieci UNIMA i ich członków. W Światowy Dzień Lalkarstwa wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku jest to Nina Malíková.  

POLUNIMA to polski ośrodek UNIMA – powstała 21 lipca 1961r., i zrzesza blisko 120 członków zbiorowych i indywidualnych. Wśród nich są aktorzy-lalkarze, reżyserzy, scenografowie, obok profesjonalistów – amatorzy, obok artystów – krytycy i miłośnicy lalkarstwa. Teatr Andersena ma zaszczyć należeć do tego światowego grona miłośników sztuki lalki.

Święto Lalkarzy to okazja, aby wspólnie i jak najszerzej nieść różnorodność współczesnej sztuki lalek!

Autorem tegorocznego plakatu na Światowy Dzień Lalkarstwa jest Ricardo Abella – malarz, grafik, urodzony w 1950 roku w w San Miguel de Tucuman, Argentyna 1979.

Skip to content