fbpx

70 LAT TEATRU IM. H. CH. ANDERSENA W LUBLINIE

Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży

Wystawę zrealizowano w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”, dofinansowanego z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urodziny Wyobraźni to unikalne spotkanie z 70-letnią historią Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, odzwierciedloną w wyjątkowej wystawie. To nie jest zwykła wystawa – to kompendium wyobraźni wielu  artystów, którzy przez lata współtworzyli nasz teatr. W świecie technologicznie zapośredniczonym, próbujemy zbudować most łączący tradycyjne formy kultury z nowoczesnymi środkami wyrazu. Nasza wystawa jest odpowiedzią na potrzebę interaktywnej, wielowymiarowej i bezpłatnej oferty kulturalnej skierowanej do dzieci i młodzieży.

Przybliżając historię naszego teatru, pragniemy podkreślić wagę wyobraźni w kształtowaniu naszej kulturowej tożsamości. Wyobraźnia nie jest tylko narzędziem twórców – jest esencją doświadczeń każdego widza. Przez lata każdy tytuł prezentowany w Teatrze Andersena miał za zadanie pobudzać, potęgować i wykorzystywać wyobraźnię do jej granic.

Nasza wystawa to podróż przez teatralne dziedzictwo, które dostarczało radości i emocjom setkom tysięcy widzów. Prezentuje lalki, kostiumy i elementy scenografii zgromadzone z wielu lat działalności, stanowiące świadectwo artystycznej podróży naszego teatru. Dzięki współpracy z Muzeum Hansa Christiana Andersena
w Odense, mamy możliwość zaprezentować wycinanki naszego patrona – pełne motywów łabędzi, bocianów czy tancerzy, świadczące o głębokiej, baśniowej wyobraźni młodego pisarza. Andersen już od najmłodszych lat nie rozstawał się z nożyczkami, a jego baśniowe postaci najpierw wycinał, a dopiero później opisywał.

Jednym z urzekających elementów wystawy jest specjalnie stworzona makieta w teatralnym kubiku, prezentująca różnorodność domów z baśniowych opowieści Andersena. Od skromnego domku Calineczki po majestatyczny zamek Królowej Śniegu, każdy detal odzwierciedla wyjątkowy świat wyobraźni.

Pragniemy, by  wystawa Urodziny Wyobraźni stała się przestrzenią interakcji, dialogu i odkrycia. W tym miejscu kultura łączy się z edukacją, estetyka z funkcją społeczną, a przeszłość z przyszłością.

Mamy nadzieję, że wraz z nami przeniesiecie się w niezwykły świat wyobraźni, doświadczając magii teatru na nowo.

Zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania zakamarków duszy naszego teatru.

Idea i koordynacja: Agata Sakowicz

Aranżacja i wykonanie: Monika Rabicka i Nataliia Bak

Skip to content