fbpx

„Zwierciadła” – podsumowanie spotkań teatralnych młodzieży

Za nami 16 edycja Lubelskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”. Podczas festiwalu, którego Organizatorami są II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie i Fundacja Teatrikon, współorganizowanego przez Teatr im. H.Ch. Andersena mieliśmy okazję podziwiać młodych adeptów trudnej sztuki dramatu. Młodzież licealna, dzięki konkursowej formule „Zwierciadeł” miała szansę stawiać sobie konkretne, wysokie cele oraz wspólnie rywalizować. Jury w składzie Kamila Janik, Bartłomiej Miernik, ks. Mariusz Lach oraz Mieczysław Wojtas ocenili tę rywalizację z profesjonalnego punktu widzenia, natomiast jury młodzieżowe: Julia Urbańska (I LO), Oliwia Kwiatosz (III LO) i Julia Goljan (II LO) przyznało nagrody najlepszym, według nich, artystom.

Nasi aktorzy – Piotr Bublewicz oraz Adam Organista poprowadzili dla licealistów warsztaty teatralne. Spektakl wyreżyserowany przez Piotra w ramach Sceny Otwartej uświetnił i rozpoczął galę finałową festiwalu, natomiast Adam poprowadził warsztaty improwizacji. Jedna z uczestniczek, Kaja Janda, opisała je jako ‘’płaszczyznę do uwolnienia tego, co nam w duszy gra. Nikt nie musiał się niczego wstydzić, nic się w tamtym momencie nie liczyło. To była czysta ekspresja, coś co mieliśmy w duszy i musieliśmy to pokazać już, teraz’’.

Wieczorami podczas trwania festiwalu młodzież mogła zaprezentować swoje talenty, pobawić się i spotkać w foyer Teatru H.Ch. Andersena, które na ten czas stało się Klubem Festiwalowym. Początkujący artyści zaprezentowali po kilka utworów z wybranego przez siebie repertuaru. Mogliśmy więc usłyszeć piosenki różnych gatunków i w różnych językach: polskie, angielskie, czy francuskie. Wśród instrumentów pojawiło się nawet ukulele. Publiczność stworzyła cudowną, kameralną atmosferę, a na koniec wraz z uczestnikami odśpiewała najpopularniejsze przeboje. 

Teatr Andersena nagrodził trud organizatorów festiwalu biletem wstępu na spektakl „Podwójne życie  Weroniki”, którego premiera odbędzie się 30 marca 2019. Teatr ufundował także nagrody dla laureatów festiwalu.

Skip to content