fbpx

Yaroslava Yevdokymenko

aktorka

Yaroslava Yevdokymenko

aktorka

Role w Teatrze Andersena:

  • „Pippi Långstrump, reż. K. Rzączyński
  • „Muminki”, reż. J. J. Połoński
  • Z głową w chmurach , czyli o żyrafie, która szukała deszczu”, reż. K. Kawalec

Aktorka, lalkarka. Urodziła w Charkowie (Ukraina). W 2016 roku ukończyła Narodowy Uniwersytet Sztuki w Charkowie im. I. P. Kotlyarevsky’ego. Początkowo pracowała w Połtawskim Regionalnym Akademickim Teatrze Lalek, a od 2017 do 2022 w Kijowskim Akademickim Teatrze Lalek. Wśród wielu głównych i drugorzędnych ról w spektaklach, jej ulubioną rolą jest „Jeż” w sztuce Bajka dla królika. Grała również w takich spektaklach jak: Bremenski muzykanty, Roszpunka, Piękna i Bestia, Noc przed Bożym Narodzeniem, Wilk i trzy świnie, Calineczka, Duymowoczka, Tak zginęła Guska i inne. W 2022 rozpocząła pracę w Teatrze im H. Ch. Andersena w Lublinie.

Działania i osiągnięcia

Yaroslava brała udział w licznych festiwalach, m. in.: lalkowy.up! Kijowskim Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek 2017 – 2019, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Belaya Vezha”, Brześć 2018, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Słowiański Bazar w Witebsku” Ukraina 2017, Lalka -No-Puppet Festival w Białymstoku, Polska 2014.

Osiągnięcia: Grand Prix za spektakl „Jak Zagynuv Guska” w reżyserii O. Dmytrievy – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Belaya Vezha”, Brześć 2018.

O SOBIE

Uwielbiam śpiewać pieśni ludowe, a także w chórze, lubię też taniec towarzyski i współczesną choreografię. Poza tym jestem dobra w żonglerce i pantomimie. Teatr jest dla mnie miejscem samopoznania i drzwiami do duszy widza. Spektakle pomagają młodym widzom kształtować własne myśli, subtelnie odczuwać emocje i obszerniej postrzegać świat. Jako aktorka teatr mnie leczy, inspiruje, czyni szczęśliwszą, pełną sensu życia osobą. Mam szczerą nadzieję, że po naszych występach publiczność będzie szczęśliwsza!

Skip to content