fbpx

Michał Zgiet

aktor

Michał Zgiet

aktor

Najważniejsze Role w Teatrze Andersena:

  • „Pippi Långstrump”, reż. Krzysztof Rzączyński, rola ojca Pippi 

        Michał Zgiet ur. 31.07.1960r w Białymstoku . Pierwsze kroki sceniczne stawiał  w amatorskim teatrze ,,PRO ”  pod okiem  aktora i reżysera Jerzego Siecha. W 1985 r. skończył PWST w Warszawie Wydział Lalkarski w Białymstoku .W trakcie studiów należy do zarządu Niezależnego Zrzeszenia Studentów . Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestaje działać artystycznie i wraz z kolegami ze studiów gra ,,Pastorałkę”  Leona Schillera po domach znajomych i przyjaciół. Aresztowany w stanie wojennym.

      Po skończeniu studiów podejmuje pracę w Teatrze H.CH Andersena w Lublinie. W międzyczasie współpracuje z OPT Gardzienice przy spektaklach :,,Żywot Protopopa Awakuma” , ,,Carmina Burana” , a  także z Teatrem Studyjnym przy spektaklach ,,Dekameron ” i ,,Pieśń o sobie samym”.

    W 1995 Michał Zgiet wraz z Witoldem Mazurkiewiczem i Jarosławem Tomicą zakłada Kompanię ,,Teatr”. W tym czasie powstają spektakle ,,Celestyna ” ,,Czerwony kapturek”

     W 1996 roku Kompania ,,Teatr” rozpoczyna współpracę z teatrem Provisorium.  Powstają spektakle: ,,Koniec wieku” 1997 ,Ferdydurke” 1998, ,,Sceny z życia mitteleuropy” 2001, ,,Do piachu” 2003, ,,Transatlantyk 2004 , ,,Homopolonicus” 2008 , ,,Emigranci” 2009 , ,, Idż w noc Margot” 2010. ,,Żyd” 2013. Spektakle Kompanii,,Teatr” i Provisorium były prezentowane z dużym powodzeniem na całym świecie począwszy od Ameryki przez Afrykę,Europę,Syberię aż do Korei i Japonii. Spektakl Ferdydurke w wersji anglojęzycznej był wystawiany blisko sto razy prawie w całej Ameryce w wielu teatrach m.in.: LaMaMa N.Y.Arts Bank Philadephia,City Garage Santa Monica,Odsey Theatre Los Angeles,Chopin Theatre Chicago., oraz na Uniwersytetach Princeton,UC Los Angeles,Pomona,UTAH  State,San Diego,Swartmore College,YALE,  Clarmonte , gdzie były przeprowadzane warsztaty ze studentami.

    W roku 2010 reżyseruje spektakl w remizie OSP Łączki-Pawłówek pt,,Spowiedź w drewnie” i zakłada Stowarzyszenie Centrum Artystyczne Teatr w Remizie 

Od września 2011 współpracuje z teatrem RAMPA,gdzie bierze udział w spektaklu ,,Być jak Frank Sinatra” 

     W pażdzierniku  w 2013 bierze udział w premierze ,,Znak Kaina ” w Gardzienicach w reż. Jamesa Brenana.

      Na stałe współpracuje z Czytelnią Dramatu przy Lubelskim Centrum Kultury;. ,,W imię ojca”.  Z Teatrem Andersena w Lublinie,,Piotruś Pan”, Trzej Muszkieterowie”, ,,Latający kufer,Wesele Stanisława Wyspiańskiego.A także z Teatrem Polskim w Bielsku – Białej ,,Kogut w rosole” ,,Ciao Bambino” , ,,Gałązka rozmarynu ” , ,, Wesele „oraz z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Bierze udział  w legendach lubelskich Sceny Invitro ;  ,, Pożar w zamtuzie”, ,,Dintojra”oraz widowisku plenerowym;,,Pogrom w przyszły wtorek”  także w dwóch odcinkach teatralnego serialu kryminalnego ,,Gliny z innej gliny”

       Michał Zgiet brał udział w filmach; ,,Sam wśród swoich”,, Numer” oraz w teatrze telewizji; ,,Ferdydurke”, a także w serialach ,,Morowe panny”,, Prosta sprawa”

Współpracuje z Lubelskim Radiem gdzie nagrywa cyklicznie słuchowisko pt.,Bazarek” Ma za sobą kilka lektoratów filmowych m.in. ,,Widzący z Lublina” oraz ,,Ślad”

   W Lubelskim Centrum Kultury prowadzi Teatr Seniora gdzie wyreżyserował  ,,Folwark zwierzęcy”, ,,Chłopców”Stanisława Grochowiaka ,, Kabaret starszych Pań i Panów” , ,,Kalejdoskop”,  na podstawie poezji Edgara Lee Mastersa, ,, Fredro RoCK” na podstawie A. Fredry W domu kultury ,,Skarpa” prowadził warsztaty teatralne dla dzieci zakończone pokazami ,, Baśń o rycerzu bez konia”,  ,,Dziób w dziób” oraz ,,Szopka Polska”

W Teatrze Starym w Lublinie w 2020 roku prowadził zajęcia warsztatowe z młodzieżą szkół średnich zakończone pokazem pt. ,,Dzień totalnej porażki”

W Teatrze Stacja Konopnica wyreżyserował sceny z ,,Wesela” St. Wyspiańskiego.

W 2022 roku w Teatrze Ziemi Chełmskiej reżyseruje ,,Sztukę” Jasminy Rezy

W 2023 reżyseruje ,,Gwałtu co się dzieje” Aleksandra Fredry w Teatrze Pokoleń ze stuletnimi tradycjami w Siennicy Różanej.

W tym samym roku  reżyseruje czytanie performatywne bajki Grażyny Lutosławskiej w Teatrze Starym w Lublinie pt. ,,Lustro”

  

Nagrody i wyróżnienia:

-Fringe First Edinburgh (Szkocja)

-Grand Prix Rijeka (Chorwacja)

-MESS Sarajewo zbiorowa nagroda aktorska (Bośnia)

-Brześć Zbiorowa nagroda aktorska (Białoruś)

-Grand Prix Rożniawa  (Słowacja)

-Nagroda an festiwalu KONTAKT w Toruniu

-Grand Prix Kontrapunkt Szczecin

Grand Prix Klasyka Polska w Opolu

-Nagroda Aktorska na festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu

-Nagroda na festiwalu Komedii w Tarnowie

-Nagroda X Ogólnopolskiego Festiwalu na wystawienie sztuki współczesnej

-Nagroda za realizację telewizyjną spektaklu Ferdydurke na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

-Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Michała Zgieta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru

-Nagroda dla spektaklu ,,W imię ojca” Czytelnia dramatu, Łódzka Letnia Scena Teatralna-

– Nagroda Specjalna Dla Teatru Seniora Róża Horyniecka za Spektakl ,,Chłopcy”

-Grand Prix publiczności i wyróżnienie Jury za spektakl oraz reżyserię ,,Kabaret starszych pań i panów” Horyniec Zdrój  Teatr Seniora

Skip to content