fbpx

Wkrótce premiera Pippi Långstrump

  • Projekt plakatu: Kamil Filipowski

Trwają przygotowania do najbardziej wyczekiwanej premiery spektaklu dla dzieci od 8 lat, Pippi Långstrump Astrid Lindgren z oryginalną a muzyką George Riedel, w reżyserii Dyrektora Teatru Andersena – Krzysztofa Rzączyńskiego. Premiera spektaklu miała odbyć się rok temu, 17 kwietnia 2020r., niestety wybuch pandemii i lock down pokrzyżował plany. Tym razem wiemy, że się uda, a ta premiera przejdzie do historii jako najbardziej spektakularne i wyczekiwane wydarzenie przez mieszkańców Lublina i okolic.

Państwa cierpliwość zostanie na pewno wynagrodzona, nie tylko oprawą wizualną, ale też muzyczną i literacką. Krzysztof Rzączyński zaprosił do współpracy nad spektaklem wybitnych twórców, znanych ze scen teatralnych w Polsce, aktywnych także w świecie filmu. Ta plejada osobowości gwarantuje wysoką jakość produkcji, dobrą zabawę, niesamowite doznania i dbałość szczegóły. Oczywiście wszystko to nie odbyłoby się bez realizacji naszej rodzimej ekipy Działu Technicznego i Pracowni Plastycznej.

Autorką scenografii i kostiumów do spektaklu jest Marta Kuliga – pracowała z Dorotą Nawrot przy spektaklu w reż. Michała Borczucha „Faust” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy,  współpracowała z Michałem Buszewiczem przy „Książce Telefonicznej” w Starym Teatrze w Krakowie, z Rabih Mroue przy spektaklu „Tu Wersalu nie będzie” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wraz z Dorotą Nawrot przy spektaklu „Listopad” w reż. Tomasza Węgorzewskiego w Teatrze im. Al. Fredry w Gnieźnie, z Oskarem Sadowskim przy „Narkotykach” w Teatrze Studio (kostiumy), z Anną Smolar przy spektaklu „ Kilka obcych słów po polsku” w Teatrze Polskim w Warszawie (kostiumy), ostatnio z Yochiro Ishikawa przy spektaklu dla dzieci „Wycinanki. List z morza” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Autorką tekstów piosenek jest Katia Czarna (Joanna Rzączyńska), która podjęła się także tłumaczenia tekstu. Współpracowała z Teatrem Andersena przy produkcji spektaklu dla dorosłych Podwójne życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Katia jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie, współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem Telewizji. Ma na swoim koncie takie role jak: Chawa w „Skrzypku na dachu”, Viola w „Wieczorze Trzech króli”, Aktorka w „Hamlecie”, Tłusta Kobieta w „Kartotece”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Najsa w „Strasznej gospodzie”, Automatyczna sekretarka w „Walizce” czy Ruchele w „Ruchele wychodzi za mąż”. Zagrała w wielu serialach i filmach fabularnych, m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego „Dług”. 

Za choreografię odpowiada Inga Pilchowska, znana już naszym widzom z choreografii do spektaklu Arabela w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Inga współpracowała m.in. z Teatrem Horzycy w Toruniu, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Związana ze stołecznymi teatrami: Rampa, Imka, Komedia, Kwadrat, na Woli, Polonia i Syrena. Jest autorką choreografii zarówno do spektakli dla młodego widza, jak i dla dorosłych. Pracuje także w filmie, reklamie, przy widowiskach estradowych, programach edukacyjnych oraz integracyjnych np.: „Teatr i Szkoła“, „Teatr bez Barier“, prowadząc warsztaty taneczne.

Aranżacją oryginalnej muzyki Georga Riedla i produkcją muzyczną zajmuje się Michał Kowalski – kompozytor, pianista, aranżer, producent muzyczny, który współpracował m.in. z Orkiestrą Grzegorza Urbana, Orkiestrą Tańca z Gwiazdami pod dyrekcją T. Szymusia, Orkiestrą Daniela Nosewicza, Polską Orkiestrą Radiową,  Łona i Webber, Agnieszką Chylińską,  Norbertem Smolińskim i Contra Mundum, zespołem Enej, chórem Sound&Grace, zespołem Łąki Łan i innymi.

Za reżyserię świateł odpowiada Karolina Gębska, która współpracowała już z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrem Lalka w Warszawie, Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Teatrem powszechnym w Łodzi, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Komuna / Warszawa, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i wieloma innymi.

 

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 29 maja o g. 17:00.

 

Mecenas Teatru Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A.

Partnerem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom oraz MAIK Agencja Reklamowa.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren.

Prawa autorskie do w/w utworu reprezentuje w Polsce Agnecja ADiT – Produced by special arrangement with Nordiska Aps, Copenhagen.

Patroni medialni: Polskie Radio Lublin; Kurier Lubelski, TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Centrum, Radio Freee, lubelski.pl, nocowanie.pl, przedszkola.edu.pl, lubelska.tv.

Partnerzy: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Bilety24.pl, Dom Weselny ARTEMIDA, Woda Mineralna BYSTRA, Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka”, Piekarnia Kuźmiuk, Cukiernia Williams, Restauracja Zaścianek, Kwiaciarnia „Grasz w Zielone?”.

  • Foto: Tomasz Tylus
Skip to content