fbpx

Tutaj straszy!

Lato w teatrze

Tutaj straszy! to cykl dwutygodniowych warsztatów teatralnych, ruchowych, muzycznych i animacji przedmiotu, skierowany do młodzieży polsko-ukraińskiej w wieku 14 – 17 lat. Projekt ma charakter półkolonii. Zaczynamy  26 czerwca 2023r. i pracujemy nad zbudowaniem pokazu finałowego, na który zapraszamy w sobotę 8 lipca 2023r., o godz. 17:00. Ostatni dzień półkolonii to podsumowanie pracy, ewaluacja pracy.

Punktem wyjścia do pracy teatralnej będzie legenda związana z Teatrem Andersena, który jeszcze nie tak dawno temu miał swoją siedzibę w Klasztorze oj. Dominikanów. Wieść niesie, że w budynku mieszkał duch, który napotkawszy kogoś samotnie spacerującego po teatrze – biegał za nim, otwierał nagle drzwi, zasiadał w garderobie, strącał kubki, błąkał się po korytarzach – słowem straszył. Każde spotkanie ze wspomnianym „nieznajomym” wywoływało ogromny strach. Po kilku latach przyszło nam usłyszeć legendę, że niegdyś pewien Dominikanin, zamieszkujący mury klasztoru został ukarany za przerwanie milczenia i zamurowany w jednym z pomieszczeń budynku. Tam ponoć dopełnił żywota.

Wspomniana legenda staje się inspiracją, pretekstem do rozmów o teraźniejszości, gdyż zauważamy, że te zjawiska mocno się dotykają. Chcemy razem z młodzieżą zastanowić się, jak dzisiaj rozumiana jest wolność słowa? Po części pewnie odpowiedzialny za to jest strach – przed osądem, wyśmianiem, hejtem, czy (nawiązując do przypadku Dominikanina) zamurowaniem w pewnym schemacie, bańce, w sobie… Bywa, że słowa są też nadużywane i powodują ból (hejt). Z drugiej strony przypadek naszego ducha to mierzenie się z ogromną samotnością (za życia i jak się okazuje – też po śmierci) poszukiwanie pomocy, które spotyka się z milczeniem i ucieczką innych, zamykanie problemu, pozostawianie go w czterech ścianach. Doświadczając pracy z młodzieżą często słyszymy, że są samotni wobec swoich problemów, przemyśleń, obaw. Dlatego r ramach naszego projektu chcemy z jednej strony „postraszyć” nasze lęki, przyjrzawszy się im wcześniej. Chcielibyśmy poruszyć kwestie – wolności słowa, że mamy prawo mówić o swoich uczuciach i poglądach, z drugiej strony mamy też obowiązek wzięcia odpowiedzialności za to, co mówimy, tak aby to swoiste „odmurowanie” nie spowodowało tego, że ranimy innych. Zburzymy symboliczny mur, zbudujemy/umocnimy konstrukcje w nas samych, gdzie wolność słowa, prawo do wypowiadania się, prawo do swojego zdania, prawo do emocji, ale też szanowanie granic innych – będzie fundamentem.

Podczas zajęć uczestnicy wezmą udział w warsztatach plastycznych, z animacji przedmiotu, ruchu, teatru plastycznego. Planujemy też zajęcia na powietrzu.

Projekt poprowadzą: Małgorzata Adamczyk, Piotr Bublewicz, Daniel Lasecki, Kinga Matusiak-Lasecka, Łukasz Staniewski, Nataliia Bak.

DLA KOGO?

Projekt skierowany jest dla młodzieży w wieku 14 – 17 lat.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Prosimy zapoznać się z regulaminem półkolonii, a następnie prosimy uzupełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Można również zapisać się tradycyjnie za pomocą formularza papierowego w biurze teatru, w godz. 9:00 – 16:00 (Centrum Spotkania Kultur, poziom 3). Wówczas również obowiązuje kolejność zgłoszeń. O przyjęciu do programu decyduje spełnienie wszystkich warunków projektu i kolejność zgłoszeń.

DO KIEDY SIĘ ZAPISAĆ?

Zapisy ruszają w poniedziałek 5 czerwca 2023r.od godz. 9:00 i będą trwać do 18 czerwca 2023r., do godz. 15:00.

Wyniki rekrutacji do projektu prześlemy mailowo najpóźniej 19 czerwca o godz. 9:00. Jednak poprzednie lata pokazują nam, że rekrutacja (z uwagi na ogromne zainteresowanie) może zakończyć się znacznie wcześniej, dlatego zastrzegamy sobie możliwość zamknięcia jej przed wskazanym terminem.

Osoby zakwalifikowane otrzymają wiadomość z potwierdzeniem i zaproszeniem na obowiązkowe spotkanie, które będzie miało miejsce we wtorek 20 czerwca 2023r. o godz. 17:30. Podczas spotkania poprosimy o uzupełnienie obowiązkowych dokumentów, które są konieczne i zgodne z założeniami kuratorium oświaty.

WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE
  • wiek uczestnika – 14-17 lat (rocznikowo),
  • wysłanie zgłoszenia na półkolonie za pomocą formularza,
  • zadeklarowanie obecności we wszystkich dniach projektu:

od poniedziałku do piątku, 26 – 30 czerwca, godz. 9:00 – 15:00
sobota, 1 lipca, godz. 10:00 – 13:00
niedziela, 2 lipca jest dniem wolnym
od poniedziałku do piątku, 3 – 7 lipca, godz. 9:00 – 15:00
sobota 4 lipca, godz. 14:00 – 18:00
niedziela 5 lipca, godz. 14:00 – 16:00

Do grupy przyjmiemy 24 osoby

Uwaga! Zapraszamy też osoby z Ukrainy (wśród kadry będzie tłumacz)

POSIŁKI I NAPOJE
  • teatr zapewnia posiłki, każdego dnia będzie zorganizowana przerwa obiadowa,
  • uwagi dotyczące diety można zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym. Prosimy, żeby młodzież miała ze sobą swoje napoje.
KOSZTY

Za udział w projekcie NIE POBIERAMY opłat. Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu: Małgorzata Adamczyk, edukacja@teatrandersena.pl, +48 691 912 672, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00.

DOKUMENTY REKRUTACYJNE 

 

Europejska Stolica Młodzieży – Lubllin 2023

Lato w Teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

prowadzący

Małgorzata Adamczyk 

Instruktorka teatralna, pedagożka teatru, reżyserka. Koordynatorka działu edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena, absolwentka 3 kierunków studiów: filologii polskiej, wiedzy o teatrze na KUL Jana Pawła II oraz reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w AST. Tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej w programie Instytutu Teatralnego. Reżyseruje spektakle dziecięce, i młodzieżowe, prowadzi warsztaty teatralne, instruktorskie, szkolenia. Z drugiej strony koordynuje projekty. Niekiedy sama staje na scenie. Lubi się rozwijać, poznawać i doświadczać, a co za tym idzie eksplorować teatr z różnych perspektyw. Jest koordynatorką całego projektu i prowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne.

Piotr Bublewicz 

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończył studia na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od wielu lat jeździ jako wychowawca, instruktor i kierownik wypoczynku na tematyczne kolonie. Prowadzi warsztaty teatralne głównie młodzieżowe, podczas których skupia się budowaniu relacji z młodzieżą i opieraniu pracy na faktycznych ich problemach i zainteresowaniach. W swojej pracy warsztatowej zachęca uczestników do eksploracji swojego ciała, próbując odkrywać jego możliwości i nazywa to, co wyraża. W projekcie poprowadzi warsztaty ruchowe. 

Daniel Lasecki 

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończył studia magisterskie w Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek, Krakowskim Teatrem Variete, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Tęcza w Słupsku. Sam projektuje lalki, komponuje muzykę do swoich spektakli – szuka inspiracji w przedmiotach codziennego użytku, którym nadaje znaczenia teatralne. Prowadził wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży, inspirując ich do teatralnych poszukiwań. W projekcie poprowadzi warsztaty teatralne z animacji przedmiotu. 

Łukasz Staniewski 

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Ukończył Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu i studia na Wydziale Lalkarstwa na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Swoją artystyczna podróż rozpoczął w 2006r., kiedy to po pierwszy zetknął się z twórczością słynnych beatboxerów. Jego przygoda z beatboxem zaowocowała udziałem w krajowych oraz zagranicznych warsztatach i projektach. Zamiłowanie do tej formy sztuki pozostało w nim po dziś dzień. Wciąż trenuje tworzenie dźwięków za pomocą swoich narządów mowy. W projekcie poprowadzi warsztaty muzyczne.

Kinga Matusiak-Lasecka

Aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończyła studia magisterskie na Akademii Teatralnej w Warszawie, na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Na deskach teatru zadebiutowała jeszcze w czasie studiów. Pierwszym spektaklem, w jakim wystąpiła, był „Baron Münchhausen” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, wystawiany w Teatrze Animacji w Poznaniu. Współpracuje z niezależnymi i amatorskimi grupami teatralnymi, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także organizuje rozmaite happeningi teatralne. W projekcie poprowadzi warsztaty teatralne. 

Nataliia Bak

Absolwentka wydziały artystycznego UMCS w Lublinie. Na codzień pracuje w WTZ Teatroterapii Lubelskiej jako instruktor warsztatów ceramicznych. Zajmuje się malarstwem i ceramiką. W projekcie wychowawczyni grupy.

współpraca

Angelika Karczmarz

Ukończyła studia na kierunku historia ze specjalnością nauczycielską na UMCS w Lublinie. Rozwija kompetencje pedagogiczne w pracy z dziećmi i młodzieżą jako instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego. Na codzień pracuje jako kierowniczka działu technicznego w w Teatrze im. H. Ch. Andersena. Pasjonatka turystyki krajoznawczej i historycznej, mówi o sobie mikropodróżniczka a teatr jest dla niej ciągłą podróżą w nieznane. W projekcie wychowawczyni grupy.

Tomasz Tylus

Absolwent animacji kultury UMCS, historii sztuki i muzealnictwa KUL. Zajmuje się fotografią teatralną, koncertową i prasową. Pracuje z dziećmi i młodzieżą jako instruktor sportów walki i fotografii. W Teatrze im. H. Ch. Andersena pracuje jako specjalista do spraw organizacji widowni i fotograf. W projekcie zajmuje się dokumentacją fotograficzną projektu.

Skip to content