fbpx

tintamareska

spotkania z lalką teatralną

Czy wiecie, ze jest taka lalka, która potrafi zrobić wszystkie miny świata? I jeszcze przy tym mówić, szczerzyć zęby, rumienić się! Tym razem nie jest to zasługa mechanizmów i specjalnych konstrukcji, tylko… twarzy aktora! Poznajcie TINTAMARESKĘ!

Tintamareski, są stosunkowo rzadko spotykane na scenach teatralnych, stąd niektórzy twierdzą, ze to nowy pomysł scenografów, ale tak naprawdę lalki te były już widziane w średniowieczu! Mało tego! Na pewno kojarzycie makiety, stojące między innymi w galeriach handlowych, na których są rysunki różnych postaci z wyciętymi głowami. To monidła, siostry tintamaresek!

Lalki mają zwykle nieco zaburzone proporcje – głowa jest nieproporcjonalna (większa) w stosunku do reszty ciała. Przez swoje proporcje często odgrywa role dzieci. Animacja to przede wszystkim plastyka twarzy, ale też malutkimi rączkami i nóżkami, które lalkarz może obsłużyć sam, bądź z pomocą partnera. Sam aktor zwykle ubrany jest na czarno, tak aby nie odwracać uwagi od drugiego ciała. Zwykle też lalka sięga mu do pasa, dlatego albo kuca na podłodze tak, aby nóżki lalki mogły na niej stać, bądź wykorzystuje stolik, podwyższenie.

Czy stworzenie tintamareski jest trudne?

Nie! Możecie ją wykonać sami, tak jak nasi uczestnicy warsztatów rodzinnych. 

Czego potrzebujecie?

  • pajacyk – stare ubranka dla niemowlaka,
  • gąbki lub waty,
  • sznurka lub wstążki,
  • ozdoby jakie tylko chcecie,
  • opaska lub czapka,
  1. Pajacyk wypchaj watą bądź gąbką. Przesuwając dłońmi, nadaj kształt ciałka postaci. Jeśli Twój pajacyk ma część na stopy i dłonie możesz przejść do punktu drugiego. Jeśli nie doszyj rękawiczki i skarpetki i również wypchaj je watą.
  2. Ciało Twojej lalki w zasadzie jest już gotowe. Jeśli chcesz tak zostawić, przejdź do kolejnego punktu. Jeśli nie, to możesz doszyć guzki, poprzyklejać ozdoby, nawet spódniczki. Zastanów się, kim mogłaby być Twoja postać? Księżniczką, policjantem? Dobierz odpowiednie dodatki.
  3. Do dekoltu pajaca doszyj wstążkę tak aby móc ją następnie zawiązać na swojej szyi, żeby lalka trzymała się dobrze Twojego ciała. Aby ukryć wstążkę możesz dopiąć tam np. dużą kokardę z innego materiału.
  4. Kiedy lalka jest gotowa przygotuj sobie dodatek na swoją głowę, aby wszystko pasowało do siebie. Jeśli Twoja bohaterka to księżniczka dowiąż do opaski kokardę, która pojawia się na sukience postaci. Jeśli to np. pies, weź czapkę i doszyj uszy!

Dobrej zabawy!

Warsztaty tworzenia Tintamareski prowadzone przez Małgorzatę Adamczyk podczas Targów książki dziecięcej w Warszawie, 2019r. fot. Tomasz Tylus

Tintamareska w domu

Lalkę Tintamareskę odkryje przed Wami Gabriela Jaskuła. Zanim przystąpicie do wykonania lalki pamiętajcie, że:

  • dzieciom potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej,
  • informujemy, że produkty, mogą zawierać składniki, które mogą uczulać. Przed rozpoczęciem pracy, prosimy sprawdzić ich skład,
  • zadbajcie o bezpieczeństwo i higienę pracy – zabezpieczcie stół, skorzystajcie z rękawiczek
  • prosimy przygotować materiały: gąbka do wypełnienia, pajacyk – ubranko dla niemowlaka, wstążka, igła, nitka, nożyczki.

W filmie zostały wykorzystane lalki ze spektaklu Szewczyk dratewka czyli bajka do zjedzenia

  • realizacja Piotr Miłkowski

Tintamareska w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie

Czerwony Kapturek, reżyseria: Jerzy Jan Połoński, scenografia: Marika Wojciechowska, 2012r., fot. Przemysław Bator

Szewczyk dratewka – bajka do zjedzenia, reżyseria i scenografia: Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica, 2018r., fot. Maciek Rukasz

Tintamareska ze spektaklu Latający Kufer, reżyseria: Arkadiusz Klucznik, scenografia: Maciej Chojnacki, 2013r., na wystawie w Lublin Plaza, fot. Tomasz Tylus

Skip to content