2064 podmioty z całej Polski otrzymały pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury czyli pomocy finansowej ze strony polskiego rządu kierowanej do sektora kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.
Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces – w tym proces legislacyjny – udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń – podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.
O pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów – samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców – prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca. Ocenie merytorycznej poddano 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.
Beneficjenci Funduszu Wsparcia Kultury w Lublinie to m.in.:
Teatr przeznaczył środki na wynagrodzenia dla zespołu aktorskiego oraz pracowników merytorycznych, a także zrealizował dwa wydarzenia online w trakcie Świąt Bożego Narodzenia: Opowieść Wigilijna – czytanie performatywne i Bracia patrzcie jeno! – wspólne kolędowanie lalek teatralnych.