fbpx

Sycylijka

Spotkania z lalką teatralną

Prawdziwa gwiazda z dalekiej Sycylii, która pomimo swojego sędziwego wieku, z wrodzoną radością i mocnym temperamentem – zaprosi Was do teatru!

Lalka Sycylijska zwana też Sycylijką lub Marionetką Sycylijską ma długi drut umieszczony w głowie, a jego drugi koniec zawiera uchwyt. Aktor animuje sycylijką stojąc za nią. Lalka posiada ruchome stawy. Przy poruszaniu wykorzystuje się tu bezwład lalki i siłę grawitacji. Z czasem uzupełniona została sznurkiem do poruszania rąk, ale w trudniejszych zadaniach również i ręce poruszane są przy pomocy sztywniejszego pręta, co sprawia, że wykonywany ruch jest pewniejszy. Ruch nóg uzyskuje się przez podrzut i rozmach. Drut w głowie pozwala marionetce na szybką reakcję wobec zmieniającej się sytuacji. Ruch lalki nie jest opóźniony jak to ma miejsce w przypadku marionetki na sznurkach. Ta bezpośredniość reakcji sprawia, że sycylijki znane są ze swego porywczego temperamentu, bijatyk i pojedynków. Nie bez powodu ten typ lalki został wykorzystany przez Marikę Wojciechowską i Jerzego Jana Połońskiego przy tworzeniu Muminków. Typ lalki od razu dodawał temperamentu i charakteru postaciom.

Dlaczego Sycylijka?

Lalka narodziła się w gorącej Italii to tam, zdobyła swą popularność zwłaszcza w teatrach opartych na tradycji rycerskiej. 

Na pewno pamiętacie wystawę lalek, kostiumów i elementów scenografii Teatru Andersena w Lublin Plaza realizowaną w miesiącu październiku. Sycylijki z rodziny Muminków wisiały sobie licznie w naszym kąciku czytelniczym, zaraz przy wejściu na teren wystawy, tam gdzie nasi aktorzy czytali dzieciom i dorosłym baśni i bajki.

Sycylijka w domu

Poznajcie Marionetkę Sycylijską! A wybuchowy charakter naszej bohaterki okiełzna aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena –  Katarzyna Staniewska.

Zanim przystąpicie do wykonania lalki pamiętajcie, że:

  • dzieciom potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej,
  • informujemy, że produkty, mogą zawierać składniki, które mogą uczulać. Przed rozpoczęciem pracy, prosimy sprawdzić ich skład,
  • zadbajcie o bezpieczeństwo i higienę pracy – zabezpieczcie stół, skorzystajcie z rękawiczek
  • prosimy przygotować materiały: kolorowy papier techniczny, pistolet z klejem na gorąco, nożyczki, linijkę, grubą igłę, grubą nitkę, cyrkiel, ołówek, flamaster, słomki z papieru. Wszystkie materiały można kupić w sklepie papierniczym.

W filmie zostały wykorzystane lalki ze spektaklu Muminki, reż. J. J. Połoński, autorką projektów lalek jest Marika Wojciechowska.

  • realizacja: Piotr Miłkowski

Sycylijka w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie

Sycylijki z rodziny Muminków, reżyseria: Jerzy Jan Połoński, projekty lalek: Marika Wojciechowska, 2014r., fot. Przemysław Bator

Sycylijka Mała Mi ze spektaklu Muminki, reżyseria: Jerzy Jan Połoński, projekty lalek: Marika Wojciechowska, 2014r., animowana przez Małgorzatę Adamczyk podczas wystawy w Lublin Plaza, fot. Tomasz Tylus

Sycylijki w spektaklu O czym szumią wierzby, reżyseria: Włodzimierz Fełenczak, scenografia: Krzysztof Kain May, 2000r. fot. archiwum teatru

Skip to content