fbpx

spektakl i warsztat trwają 120 min.

spektakl dla dzieci od 5 lat

Wstęp wolny

polecamy

Miło nam poinformować, że Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie będzie realizował projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura dostępna pt. „Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy”, który zakłada objazd spektaklu z towarzyszącymi mu warsztatami teatralnymi, po małych miejscowościach w województwie lubelskim, z ograniczonym dostępem do kultury. Partnerem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Spektakl Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy, reż. Daniel Lasecki, Kinga Matusiak – Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski, to spektakl inspirowany baśniami Braci Grimm o perypetiach trzech świnek, które zmagają się ze złym wilkiem. Jednak widzów czeka zaskoczenie, bo finał spektaklu okaże się być nieco innym niż ten, który pamiętamy z baśni. Scenariusz, jest w większości autorski, dotyka on tematyki stereotypów i lęków przed nieznanym, a także brakiem chęci zrozumienia drugiej osoby, jej wyborów, czy kultury. To również okazja do refleksji na temat stereotypów, braku zaufania, czy wilków, które w kulturze otrzymały najgorsze cechy: każdy kto się nim rodzi, jest od razu zły i zasługuje na potępienie. To też szansa do rozmowy o wilkach i ich funkcji w przyrodzie, która jest niesamowicie ważna dla ekosystemu lasów.

Spektakl został zaplanowany do grania na małej scenie, również w klasie, podwórku, łące, czy po prostu na świeżym powietrzu. Scenografia składa się głównie z walizek, ale też z przypadkowych rzeczy, jak lampa stojąca, stary telewizor „z pudłem”, radiomagnetofon czy regał. To rzeczy, które można spotkać na dzikich wysypiskach w lasach, zostały zebrane w jedno miejsce, ze względu na teoretyczną przydatność. Po otwarciu takiej walizki okazuje się, że spełnia ona funkcję nie tyle rekwizytu, co sceny dla lalki. Odpowiednio zaaranżowane tworzą mikroświaty. W spektaklu zostanie wykorzystane pięć technik lalkowych (teatr cieni, lalki stolikowe, kukły, marionetki, pacynki).

Po spektaklu odbędą się warsztaty edukacyjne, podczas których wykorzystując metody aktywizujące poruszymy problematykę spektaklu i porozmawiamy o problemach wykluczenia, inności prowadzone przez naszą pedagożkę Małgorzatę Adamczyk.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu możemy dotrzeć z naszymi działaniami do mieszkańców małych miejscowości w naszym województwie, do osób z niepełnosprawnościami, które żyją w takich miejscowościach i ze względu na ograniczenia ruchowe, komunikacyjne czy materialne nie mają możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zwłaszcza w spektaklach teatralnych.

Trasa

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  • fot. Tomasz Tylus

Twórcy

  • Tekst, scenografia, projekty lalek: Katarzyna Staniewska
  • Muzyka na żywo: Łukasz Staniewski i Daniel Lasecki

Realizatorzy

  • Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski, Kamil Błaszczak
  • Inspicjent: Arkadiusz Sławek 
  • Grafika: Kamil R. Filipowski
  • Zdjęcia ze spektaklu: Tomasz Tylus

Obsada i Twórcy

Artykuły powiązane

Skip to content