fbpx

spektakl trwa 45 minut

wiek: 0 - 5 / naj naj

Polecamy

Mecenas Teatru

Autorski spektakl Daniela Arbaczewskiego, będący daleką, plastyczno-muzyczną wariacją na temat znanego wszystkim poematu Hanny Januszewskiej. Z utworu Januszewskiej został w przedstawieniu tak naprawdę tylko wizerunek Pyzy, a i to nie ten nakreślony przez Adama Kiliana, ale nowy, stworzony przez scenografa i grafika Dariusza Panasa.

Nasza Pyza jest okrąglutka i ruchliwa i dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki. Najpierw nieporadnie, co i rusz nabijając sobie guza, ale kroczek po kroczku idzie jej coraz sprawniej. Chce wszystkiego dotknąć, spróbować, wszystko poznać.

Pcha się do przodu, wychyla nos z rodzinnego domu, i wędruje, wędruje przez podwórko, przez łąkę, przez las, przez pastwisko, nad strumień i dalej gdzie małe nóżki poniosą…

A wszystko wkoło, tak jak Pyza, rodzi się , rośnie, rusza się, biega, skacze, unosi do góry czy znika pod wodą. Jedne stworzenia stoją na jednej nodze, inne poruszają się na dwóch, czterech…ale są i takie, którym brakuje i tej jednej nogi.

Pyza to pierwsza propozycja Teatru Andersena dla tych naj-naj-najmłodszych. Tytułowa Pyza zabierze dzieciaki na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi „tyci-widzowie” mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej, teatru interaktywnego, w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać (dosłownie!!!) na przebieg i tempo spektaklu. To, czy uda się nam pogłaskać wszystkie spotkane przez Pyzę zwierzaki zależy od Was!

Opiekę muzyczną i patronat honorowy nad spektaklem objął Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

Spektakl był prezentowany na festiwalach w Turcji (Mardin), Finlandii (Kangasala) i Ukrainie (Kijów) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2015 w Rzeszowie.

  • foto: Tomasz Tylus

twórcy

  • Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
  • Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Bożena Chrobak
  • Scenografia: Dariusz Panas
  • Ruch sceniczny: Urszula Pietrzak
  • Asystent reżysera i inspicjent: Wioletta Tomica

obsada

artykuły powiązane

Skip to content