fbpx
czytanie performatywne

spektakl trwa 55 minut

wiek: 7+

polecamy

Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Ebenezer Scrooge to stary kupiec, który zyskał sobie sławę sknery i człowieka bez serca. Jedyną wartość stanowią dla niego pieniądze, a ich pomnażanie staje się celem życiowym. W Wigilię Bożego Narodzenia mężczyznę odwiedza zmarły już przyjaciel, a następnie trzech wyjątkowych gości – Duchy Wigilijnej Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości. Każdy z nich zaprasza Scrooge’a na swego rodzaju wycieczkę w czasie, pozwalającą pokazać życie mężczyzny z dystansu, ale też zachęcającą do wspólnych refleksji – jak wyglądało nasze życie, a jak może się zmienić? Czego żałujemy? Za czym tęsknimy? Co chcemy poprawić? Co dziś stanowi dla nas najważniejszą wartość w życiu?

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie sięga po tekst, który zagościł już na deskach teatru 24  lata temu! Niektórzy z aktorów grali w spektaklu Opowieści Wigilijne, są tacy, co pamiętają swoje role do dziś. W naszym archiwum czeka wiele tekstów wzruszających, bawiących, czy edukacyjnych. Wierzymy, że warto sięgać do przeszłości i dać tekstom nowe życie. Mamy nadzieję, że tym działaniem rozpoczniemy pewien wyjątkowy cykl.

Czym jest czytanie performatywne?

To forma prezentacji artystycznej, przygotowywana zwykle w kilka prób, która stanowi prezentacje tekstu przy wykorzystaniu drobnych elementów scenograficznych, podstawowych gestów i ruchów scenograficznych. Aktorzy czytają scenariusz z pełnym zaangażowaniem, oddając emocje i temat. Taka forma powala na skupieniu się przede wszystkim na treści, nie na formie.

W nagraniu wykorzystano, fragmenty scenografii autorstwa Marty Kuligi, do spektaklu Pippi Långstrump, Astrid Lindgren, reż. Krzysztof Rzączyński.

Premiera online, środa 23 grudnia 2020r. od g. 12:00. 

Nagranie dostępne do niedzieli, 27 grudnia 2020r. do g. 20:00.

  • foto: Tomasz Tylus

twórcy i realizatorzy

  • Adaptacja: Krystyna Jakóbczyk
  • Reżyseria: Małgorzata Adamczyk, Krzysztof Rzączyński
  • Realizacja obrazu i dźwięku: Kamil Błaszczak, Michał Kupczyński, Maciej Niećko, Tomasz Nowakowski, Krzysztof Rzączyński, Tomasz Tylus
  • Montaż: Maciej Niećko
  • Grafika: Kamil Filipowski
  • Inspicjent: Arkadiusz Sławek

obsada

Skip to content