To przedstawienie to baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami i roślinami. Sześć postaci – Kosmitka, Chłopiec-Dinozaur, Jeż, Małża, Nietoperz i Drzewo – chce odzyskać las, ich dawny dom i „raj utracony”. Wyruszają w przedziwną podróż w głąb pamięci i wyobraźni. Poszukując nieistniejącego już lasu odkrywają prawa rządzące otaczającą ich rzeczywistością i mierzą się z tym, co w życiu nieuniknione – smutkiem, doświadczeniem straty, przemijaniem. Poznając nawzajem swoje historie, przełamują poczucie samotności i zaczynają tworzyć wspólnotę, która pozwala im odzyskać radość i nadzieję.
Spektakl oswaja młodych widzów z naturalnymi zjawiskami dotykającymi każdego z nas, także tymi trudnymi i wymagającymi rozmowy. Obserwacja przyrody staje się pretekstem do rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości oraz wpisanych w nią niepodważalnych praw, procesów i doświadczeń. Pozwala też zastanowić się nad tym jak układamy nasze relacje sami ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej – w społeczeństwie. W końcu wszyscy jako mieszkańcy tej planety (ludzie, zwierzęta, rośliny itd.) podlegamy tym samym prawom natury: narodzin, życia, dorastania, przemijania i śmierci.
Twórców spektaklu interesuje też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka ╴ “martwy” przedmiot, który na naszych oczach ożywa, w którego aktor-animator potrafi tchnąć życie. Dzięki swojemu jednoczesnemu podobieństwu i odmienności względem człowieka lalka staje się nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń. Oferuje ciekawą perspektywę patrzenia na nas samych i świat, wartą rozważenia szczególnie w czasach wzrastających lęków i niepokojów. Spektakl jest filozoficzną opowiastką nasyconą refleksjami i aluzjami skierowanymi również do widzów dorosłych. Ma formę współczesnej, swobodnej fantazji teatralnej oddziałującej na wszystkie zmysły, bogatej w niezwykłe historie i niezapomniane obrazy.
Partnerem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom
Sponsorem spektaklu jest Lubelski Węgiel „Bogdanka”