fbpx
spacer teatralny

spacer trwa 90 min.

Masz ochotę na teatralny spacer, ale nie wiesz, jakie punkty odwiedzić? A może chcesz sprawdzić jakie teatralne adresy znajdują się na Twojej trasie z domu do pracy lub ulubionej restauracji? Sprawdź to i zaplanuj własną drogę wybraną według czasu, którym dysponujesz lub miejsca, do którego zmierzasz.

Czy teatr mieszka na scenie, czy można go spotkać na widowni, a może wygląda zza kurtyny? A gdzie jeszcze można zauważyć teatralne zjawiska, spotkać teatr? Czy teatr mieszka tylko w budynku? Co jest potrzebne, by zaistniał teatr – scena, światła, kurtyna i fotele na widowni? Czy może coś innego?

Zapraszamy Was do wspólnego spaceru, gdzie różne budynki, drzewa, konstrukcje, miejsca i przestrzenie będą nas inspirować do zabaw i ćwiczeń teatralnych!

Uwaga – podczas spotkania będziemy się dobrze bawić również niekiedy leżąc na ziemi! Weźcie kocyki!

Informacje dodatkowe:
  • Termin: 30 maja 2021r., godz. 16:00 – 17:30
  • Miejsce: Plac Teatralny 1, przed głównym wejściem do budynku CSK
  • Potwierdzenie uczestnictwa w spacerze będziemy przesyłać do 48 godz. po wpłynięciu zgłoszenia drogą mailową
  • Ilość uczestników: do 30 os.
  • Koszt: bezpłatne
  • Prowadzące: Małgorzata Adamczyk i Katarzyna Kotarska (Instytut Teatralny)
PROWADZĄCE:
  • Małgorzata Adamczyk – specjalistka ds. edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Urodzona Lublinianka, skończyła polonistykę, następnie teatrologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obecnie kończy studia – Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie z/s we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dziecięce i młodzieżowe, prowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne, instruktorskie, szkolenia. Z drugiej strony koordynuje projekty, organizuje wydarzenia artystyczne i dopina sprawy formalne. Niekiedy sama staje na scenie, bądź przed kamerą. Lubi ciągle się rozwijać, szukać, poznawać i doświadczać, a co za tym idzie eksplorować teatr z różnych perspektyw, co pozwala jej zachować balans i rozwijać się w różnym zakresie. Podjęłam się wykonywania zawodu, który jest bardzo rzadki w Polsce. Pedagog teatru to osoba, która stanowi swoisty most pomiędzy sceną, a widownią. Gdy publiczność przychodzi oglądać spektakl to każdy ma ze sobą balonik. Podczas spektaklu wypełnia się on różnymi emocjami, słowami, wrażeniami, sądami. Moim zadaniem jest spotkać się z publicznością po spektaklu i… poluzować sznurek przy baloniku. Szukam różnych rozwiązań warsztatowych/edukacyjnych/teatralnych/szkoleniowych, aby rozmawiać, nazywać, doświadczać z ludźmi emocji, jakie daje im teatr. Stąd tak szeroka oferta Działu Edukacji Teatru Andersena.

 

  • Katarzyna Kotarska – menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych, tutorka. Jest koordynatorką konkursu grantowego Lato w teatrze w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Z tą instytucją współpracuje od 6 lat, m.in. także w programie Teatroteka Szkolna (jako tutorka i autorka scenariuszy zajęć). W latach 2015-2021 dyrektorka Centrum Kultury Gminy Jabłonna, w którym udało się przeprowadzić wizerunkowo-programowo-społeczną rewolucję. Ukończyła studia wyższe, ale więcej nauczyła się w działaniu i uczestnicząc w kilku dobrych programach rozwojowych. Jest dumna, że ukończyła XIII edycję Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz zrealizowała na wsi cztery autorskie edycje projektu teatralnego dla młodzieży w ramach programu Lato w teatrze.  Dotychczas współpracowała m.in. z Fundacją T.E.A.M. Teatrikon (koordynując Spotkania teatralne Zwierciadła w Lublinie i Rzeszowie), Narodowym Centrum Kultury (w programie Dom Kultury+), a także wieloma bibliotekami, domami kultury i organizacjami, realizując autorskie zajęcia i koordynując projekty z zakresu edukacji i kultury.  Lubi łączyć ze sobą ludzi i gdy dzieci przeżywają przygody. Z pasją i mężem – kucharzem gotuje, je i ma swoją stodołę, gdzie niedługo będzie was gościć. 

Spacerownik Teatralny to projekt zainicjowany w 2015 roku podczas obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem był Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W ramach Spacerownika w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii.

Autorskie scenariusze spacerów znajdujące się na tej stronie zawierają plany tras, informacje o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku.

W Warszawie można wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz pójść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich. W Krakowie z kolei przygotowany został spacer po miejscach związanych z Heleną Modrzejewską, a w Toruniu ścieżkami Witkacego.

Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowi także próbę „wydobycia” z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców i turystów.

kontakt

Artykuły powiązane

Skip to content