fbpx

Chaos czy nowe wyzwania. Jaki był ten 2020 rok dla naszego teatru?

Koniec roku skłania do podsumowań. Ten rok na pewno przejdzie do historii jako rok pandemii, chaosu, niepokoju społecznego i politycznego, strajków, ale też rok wyznaczania nowych kierunków rozwoju i działalności instytucji kultury, ogromnych zmian i przemian.

Dla Teatru im H. Ch. Andersena to przede wszystkim rok działalności online i rozpoczęcie projektu pod tytułem TEATROTEKA ANDERSENA.

Rok 2020 rozpoczęliśmy od podsumowania projektu Retro Bajki i Dziecięcej Sceny Otwartej na scenie Operowej CSK. Tuż przed ogłoszeniem oficjalnym pandemii, zdążyliśmy zrealizować premierę spektaklu Słowik i Babka Natura z tekstem Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka, w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Spektakl rodzinny o ekologii i relacjach międzyludzkich, opowiada historię babci, która żyje na wsi ze swoimi zwierzętami i w zgodzie z naturą. Po śmierci dziadka przeprowadza się razem ze swoimi ukochanymi zwierzętami – świnią i gęsią, do rodziny mieszkającej w mieście, z którą nie ma dobrych kontaktów. Spektakl miał pojawić się ponownie w repertuarze teatru, niestety pandemia pokrzyżowała plany.

Wybuch epidemii i sytuacja na świecie spowodowała zawieszenie dotychczasowej działalności kulturalnej w Polsce, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni. Na szczęście teatr bardzo szybko odnalazł się w nowej sytuacji i stworzył cykl wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w sieci pod wspólnym tytułem Teatroteka Andersena.

Projekt rozpoczął się w marcu 2020r. cyklem baśni H. Ch. Andersena czytanych przez naszych aktorów, który nazwaliśmy Domowe czytanie Andersena. Filmy i słuchowiska przygotowane przez naszych aktorów, w ich domach, miały spontaniczny i urozmaicony charakter, co nadało im autentyczności. Idąc za ciosem postanowiliśmy stworzyć cykl spotkań na żywo z interakcją widzów w sieci oraz spacery po teatrze odkrywające kulisy pracy zespołu, poszczególnych działów i cały budynek teatru.

Cykl Teatralne podróże LIVE to spotkania na żywo z naszymi aktorami i Bajtkiem – lalką kogutem, żywym logo teatru, którą animował Bogusław Byrski. Każde spotkanie to podróż na inną wyspę. Retransmisje z tych spotkań nadal można oglądać na naszej stronie.  Teatralne podróże z Małgorzatą Adamczyk odkrywały tajemnice Teatru Andersena, cykl filmów można nadal oglądać na naszej stronie, bez ograniczeń i bezpłatnie.

Projekt, otrzymał w czerwcu 2020r. dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. Dzięki temu, mogliśmy zrealizować kolejne cykle filmów: czytania performatywne Odczarujmy lektury, rozmowy z aktorami o teatrze i pracy aktora Teatralne Podróże dla Dużych Dzieci oraz warsztat lalkarza, czyli Spotkania z lalką teatralną. Wszystkie filmy są nadal dostępne na naszej stronie i kanale YouTube bez ograniczeń i bezpłatnie. Stałym elementem Teatroteki były również emisje archiwalnych nagrań wideo spektakli, które zeszły z afisza.

Stworzyliśmy pełny i stały repertuar wydarzeń w sieci, który cieszył się ogromną popularnością, jest doceniany przez rodziny z dziećmi i nauczycieli. Nasze materiały wideo, szczególnie te edukacyjne, opracowane przez naszą pedagożkę teatralną – Małgorzatę Adamczyk, stanowią materiał dydaktyczny dla pedagogów ze szkół i przedszkoli oraz instruktorów z domów kultury. Ogląda nas cała Polska, a także Polonia mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Hiszpanii, Białorusi i Wielkiej Brytanii.

Nowy sezon teatralny rozpoczęliśmy konferencją prasową, w przestrzeni Małej Galerii CSK, która stała się miejscem realizacji wystawy lalek, kostiumów, elementów scenografii teatru – Kalejdoskop Teatru.

W takcie ciepłych dni września i października po zakończonym secie spektaklu Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu, w reżyserii Katarzyny Kawalec, mieliśmy nadzieję, że pogoda ducha pozostanie i nie będzie kolejnego lock down. Wyruszyliśmy w przestrzeń publiczną miasta na spotkanie z mieszkańcami, żeby tchnąć radość na ulice, place zabaw i w galerie handlowe, gdzie zazwyczaj dzieci razem z rodzicami spędzają czas. Chcieliśmy ogłosić Lublinowi, że gramy, jesteśmy otwarci i przygotowani na przyjęcie widzów. Zrealizowaliśmy dwie akcje promocyjne. Pierwszą nazwaliśmy ALAPOLONIA z udziałem lalek Alicji i Apolonii ze spektaklu Słowik i Babka Natura, a drugą Kto widział Dzióba? z udziałem aktorów i lalek występujących w spektaklu Dziób w dziób. Niestety pandemia znowu pokrzyżowała nam plany i nie zagraliśmy już spektakli zaplanowanych na ten sezon. 

Wszystko w tym roku było inne. Majowy Dzień Teatru Publicznego przybrał formę bez widzów i kolejek. Nie było tradycyjnego spektaklu za grosze, ale była nowa jakość i nowe wydarzenie – niespodzianka. Cały zespół pracował nad programem, który sam wymyślił i zrealizował. Ten rok pokazał nam, że w zespole jest siła, że potrafimy działać razem mimo przeciwności i rodzą się w nas coraz to lepsze i nowsze pomysły, które sami potrafimy zrealizować. Teatr wyszedł na przeciw dużemu wyznaniu i szukał możliwości i rozwiązań.  Jednym z nich była realizacja nowych działań w przestrzeni internetu oraz granie spektakli w plenerze.

Dzięki współpracy z Centrum Kultury w Lublinie. Pokazaliśmy w Wirydarzu spektakl Tymoteusz i Psiuńcio, w reżyserii Arkadiusza Klucznika, a w ramach projektu Przestrzenie Sztuki zaprezentowaliśmy na scenie na Placu Litewskim spektakle: Bajki Wilde, reż. Daniel Adamczyk i Dziób w dziób, reż. Elżbieta Depta. Ten ostatni, wpisał się na stałe do naszego repertuaru online, który rozwijamy na platformie Bilety24.pl.

Aby móc  działać i się utrzymać, teatr stworzył kampanię Bądż z nami! Wspieraj Teatr Andersena dotyczącą różnych sposobów wsparcia teatru. Stworzyliśmy również specjalną wersję spektakli i warsztatów online dla grup pod nazwą Teatr szyty na miarę. Staramy się jak możemy i dostosowujemy się do nowej rzeczywistości.

Życzymy Państwu i wszystkim zdrowia na ten Nowy Rok, nieustającego, twórczego rozwoju, mniej sieci, więcej kontaktu bezpośredniego bez dystansu społecznego i maseczek. Niech ten rok 2021 sprzyja nam wszystkim!

Skip to content