Koniec roku skłania do podsumowań. Ten rok na pewno przejdzie do historii jako rok pandemii, chaosu, niepokoju społecznego i politycznego, strajków, ale też rok wyznaczania nowych kierunków rozwoju i działalności instytucji kultury, ogromnych zmian i przemian.
Dla Teatru im H. Ch. Andersena to przede wszystkim rok działalności online i rozpoczęcie projektu pod tytułem TEATROTEKA ANDERSENA.
Rok 2020 rozpoczęliśmy od podsumowania projektu Retro Bajki i Dziecięcej Sceny Otwartej na scenie Operowej CSK. Tuż przed ogłoszeniem oficjalnym pandemii, zdążyliśmy zrealizować premierę spektaklu Słowik i Babka Natura z tekstem Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka, w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Spektakl rodzinny o ekologii i relacjach międzyludzkich, opowiada historię babci, która żyje na wsi ze swoimi zwierzętami i w zgodzie z naturą. Po śmierci dziadka przeprowadza się razem ze swoimi ukochanymi zwierzętami – świnią i gęsią, do rodziny mieszkającej w mieście, z którą nie ma dobrych kontaktów. Spektakl miał pojawić się ponownie w repertuarze teatru, niestety pandemia pokrzyżowała plany.
Wybuch epidemii i sytuacja na świecie spowodowała zawieszenie dotychczasowej działalności kulturalnej w Polsce, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni. Na szczęście teatr bardzo szybko odnalazł się w nowej sytuacji i stworzył cykl wydarzeń artystycznych i edukacyjnych w sieci pod wspólnym tytułem Teatroteka Andersena.
Projekt rozpoczął się w marcu 2020r. cyklem baśni H. Ch. Andersena czytanych przez naszych aktorów, który nazwaliśmy Domowe czytanie Andersena. Filmy i słuchowiska przygotowane przez naszych aktorów, w ich domach, miały spontaniczny i urozmaicony charakter, co nadało im autentyczności. Idąc za ciosem postanowiliśmy stworzyć cykl spotkań na żywo z interakcją widzów w sieci oraz spacery po teatrze odkrywające kulisy pracy zespołu, poszczególnych działów i cały budynek teatru.
Cykl Teatralne podróże LIVE to spotkania na żywo z naszymi aktorami i Bajtkiem – lalką kogutem, żywym logo teatru, którą animował Bogusław Byrski. Każde spotkanie to podróż na inną wyspę. Retransmisje z tych spotkań nadal można oglądać na naszej stronie. Teatralne podróże z Małgorzatą Adamczyk odkrywały tajemnice Teatru Andersena, cykl filmów można nadal oglądać na naszej stronie, bez ograniczeń i bezpłatnie.
Projekt, otrzymał w czerwcu 2020r. dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. Dzięki temu, mogliśmy zrealizować kolejne cykle filmów: czytania performatywne Odczarujmy lektury, rozmowy z aktorami o teatrze i pracy aktora Teatralne Podróże dla Dużych Dzieci oraz warsztat lalkarza, czyli Spotkania z lalką teatralną. Wszystkie filmy są nadal dostępne na naszej stronie i kanale YouTube bez ograniczeń i bezpłatnie. Stałym elementem Teatroteki były również emisje archiwalnych nagrań wideo spektakli, które zeszły z afisza.
Stworzyliśmy pełny i stały repertuar wydarzeń w sieci, który cieszył się ogromną popularnością, jest doceniany przez rodziny z dziećmi i nauczycieli. Nasze materiały wideo, szczególnie te edukacyjne, opracowane przez naszą pedagożkę teatralną – Małgorzatę Adamczyk, stanowią materiał dydaktyczny dla pedagogów ze szkół i przedszkoli oraz instruktorów z domów kultury. Ogląda nas cała Polska, a także Polonia mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Hiszpanii, Białorusi i Wielkiej Brytanii.
Nowy sezon teatralny rozpoczęliśmy konferencją prasową, w przestrzeni Małej Galerii CSK, która stała się miejscem realizacji wystawy lalek, kostiumów, elementów scenografii teatru – Kalejdoskop Teatru.
W takcie ciepłych dni września i października po zakończonym secie spektaklu Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu, w reżyserii Katarzyny Kawalec, mieliśmy nadzieję, że pogoda ducha pozostanie i nie będzie kolejnego lock down. Wyruszyliśmy w przestrzeń publiczną miasta na spotkanie z mieszkańcami, żeby tchnąć radość na ulice, place zabaw i w galerie handlowe, gdzie zazwyczaj dzieci razem z rodzicami spędzają czas. Chcieliśmy ogłosić Lublinowi, że gramy, jesteśmy otwarci i przygotowani na przyjęcie widzów. Zrealizowaliśmy dwie akcje promocyjne. Pierwszą nazwaliśmy ALAPOLONIA z udziałem lalek Alicji i Apolonii ze spektaklu Słowik i Babka Natura, a drugą Kto widział Dzióba? z udziałem aktorów i lalek występujących w spektaklu Dziób w dziób. Niestety pandemia znowu pokrzyżowała nam plany i nie zagraliśmy już spektakli zaplanowanych na ten sezon.
Wszystko w tym roku było inne. Majowy Dzień Teatru Publicznego przybrał formę bez widzów i kolejek. Nie było tradycyjnego spektaklu za grosze, ale była nowa jakość i nowe wydarzenie – niespodzianka. Cały zespół pracował nad programem, który sam wymyślił i zrealizował. Ten rok pokazał nam, że w zespole jest siła, że potrafimy działać razem mimo przeciwności i rodzą się w nas coraz to lepsze i nowsze pomysły, które sami potrafimy zrealizować. Teatr wyszedł na przeciw dużemu wyznaniu i szukał możliwości i rozwiązań. Jednym z nich była realizacja nowych działań w przestrzeni internetu oraz granie spektakli w plenerze.
Dzięki współpracy z Centrum Kultury w Lublinie. Pokazaliśmy w Wirydarzu spektakl Tymoteusz i Psiuńcio, w reżyserii Arkadiusza Klucznika, a w ramach projektu Przestrzenie Sztuki zaprezentowaliśmy na scenie na Placu Litewskim spektakle: Bajki Wilde, reż. Daniel Adamczyk i Dziób w dziób, reż. Elżbieta Depta. Ten ostatni, wpisał się na stałe do naszego repertuaru online, który rozwijamy na platformie Bilety24.pl.
Aby móc działać i się utrzymać, teatr stworzył kampanię Bądż z nami! Wspieraj Teatr Andersena dotyczącą różnych sposobów wsparcia teatru. Stworzyliśmy również specjalną wersję spektakli i warsztatów online dla grup pod nazwą Teatr szyty na miarę. Staramy się jak możemy i dostosowujemy się do nowej rzeczywistości.
Życzymy Państwu i wszystkim zdrowia na ten Nowy Rok, nieustającego, twórczego rozwoju, mniej sieci, więcej kontaktu bezpośredniego bez dystansu społecznego i maseczek. Niech ten rok 2021 sprzyja nam wszystkim!