fbpx

Podsumowanie roku jubileuszowego

Zbliża się koniec roku 2019, a więc czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.  To był dla nas rok wyjątkowy, 65 Urodziny Teatru, które świętowaliśmy praktycznie przez cały rok. Zostaliśmy wyróżnieni nagrodami i medalami, podjęliśmy współpracę z instytucjami kultury i prywatnymi przedsiębiorstwami, zrealizowaliśmy specjalne wydarzenia promujące działalność teatru poza siedzibą oraz uruchomiliśmy nowe cykle edukacyjne.  

Najważniejszym wydarzeniem tego roku były obchody 65 lecie działalności teatru. Z tej okazji przygotowaliśmy dwie wystawy, jedna w Chełmskiej Bibliotece Publicznej Magia Teatru Andersena zorganizowana w ramach 51 Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy, druga animowana Teatr Andersena w Lublin Plaza. Kulminacją były dwutygodniowe Urodziny Andersena między 16 a 30 listopada, z wieczorem urodzinowym, tortem i szampanem oraz znamienitymi gośćmi.

Główne obchody urodzin rozpoczęliśmy spektaklem na motywach scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza z muzyką Zbigniewa Preisnera Podwójne życie Weroniki Krzysztofa Rzączyńskiego i Katii Czarnej, a zakończyliśmy długo wyczekiwaną premierą spektaklu Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy.

Mówiąc o premierach, to w tym roku było ich cztery. Oprócz wyżej wspomnianych, na scenie teatru pojawiła się pierwsza w Polsce adaptacja Bajek Oscara Wilde i pierwsza koprodukcja z Centrum Kultury w Lublinie, Bajki Wilde – O Jaskółce, Księciu Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach w reżyserii Daniela Adamczyka oraz spektakl dla młodszych dzieci Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu w reżyserii Katarzyny Kawalec.

Warto tu wspomnieć, że spektakl Bajki Wilde stał się wyjątkowy, nie tylko za grę aktorską, scenografię, lalki oraz formę, ale też pod względem organizacyjno – promocyjnym. To przy okazji tego spektaklu podjęliśmy dłuższą współpracę z Polskim Radiem Dzieciom, które stało się naszym stałym partnerem medialnym, z Ambasadą Irlandii w Polsce, która objęła patronat honorowy dla spektaklem oraz Fundacją Kultury Irlandzkiej, która stworzyła specjalny moduł edukacyjny dotyczący twórczości Oscara Wilde, towarzyszący spektaklom.

Cieszy nas to, że powiększa się grono firm, patronów medialnych i partnerów medialnych współpracujących z nami na stałe przy realizacji premier i winnych wydarzeń. Przy okazji realizacji spektaklu Z głową w chmurach podjęliśmy współpracę z Lubelskim Węglem „Bogdanka” S. A., który stał się sponsorem głównym teatru. Naszymi nowymi partnerami medialnymi zostały portale: przedszkola.edu.pl, nocowanie.pl, które skutecznie promują nasze działania swoimi kanałami i docierają do nowych odbiorców. Natomiast firma SIMBA producent Wody Bystra i Cukiernia Williams dołączyli do innych przedsiębiorców, którzy od lat organizują bankiety premierowe.

Podsumowując działalność teatru nie możemy zapomnieć o działalności edukacyjnej. Zawsze podkreślamy aspekt edukacyjny naszych spektakli, ale też rolę teatru w rozwoju dzieci i dorosłych, dlatego działalność edukacyjna teatru jest równie ważna jak produkcje teatralne. Rozpoczęliśmy nowy cykl edukacyjny Teatr w Bibliotece – czyli warsztaty dotyczące kulis funkcjonowania teatru – w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Innym programem jaki realizujemy wspólnie z Centrum Spotkania Kultur, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród przedszkolaków to Retro Bajki. Małgorzata Adamczyk, koordynatorka działań edukacyjnych, została wyróżniona w tym roku specjalną nagrodą Prezydenta Miasta Lublin za swoją działalność, była także nominowana do nagrody Żurawie 2018 w kategorii animator kultury.

Inne wydarzenia ważne dla życia teatru to chociażby udział spektaklu Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego na Festiwalu Małych Premier w Wałbrzychu, współorganizacja Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, którego inicjatorem jest krakowska Fundacja Czas Dzieci oraz udział spektaklu Księga dżungli na Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi, skąd przywieźliśmy liczne nagrody. Jury festiwalu przyznało nagrodę indywidualną dla reżysera Jakuba Roszkowskiego za adaptację powieści Rudyarda Kiplinga oraz dla Jacka Draguna za drugoplanową rolę Tygrysa. Ponadto Jury Dziecięce przyznało nagrodę dla spektaklu, za możliwość przeżywania, uczestniczenia i rozumienia oraz wyróżnienie za podjęcie ważnego tematu. 

Jak już wspominaliśmy ten rok obfitował w nagrody, przypomnijmy tylko niektóre z nich. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru aktorka Maria Wąsiel otrzymała najwyższe odznaczenie państwowe, Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast aktorzy: Konrad Biel, Bogusław Byrski, Bożena Dragun, Mirella Rogoza-Biel i Bartosz Siwek otrzymali Odznaki Honorowe „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. W wieczór urodzinowy, 17 listopada 2019 r., z rąk Wicewojewody Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin otrzymaliśmy dyplomy uznania za długoletnią działalność, a pracownicy otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Plakat do spektaklu HMLT/Hamlet w reżyserii Magdaleny Szpecht, którego autorem jest Kamil R. Filipowski, został wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards 2018. Aktorzy: Kinga Matusiak – Lasecka, Katarzyna Staniewska oraz Łukasz Staniewski walczą w III edycji Konkursu dla najbardziej obiecującego aktora – lalkarza młodego pokolenia, organizowanego przez POLUNIMA – Polski Ośrodek Lalkarski. Spektakl Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy został przyjęty do 26 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Wiele sukcesów, wiele wspaniały chwil i radosnych wspomnień, ale były też momenty smutne. W tym roku odeszły od nas osoby zawiązane z teatrem: Zbysław Wilczek – aktor emeryt, Maciej Chojnacki – scenograf i projektant kostiumów oraz Ryszard Fijałkowski –  który zarządzał sprawami administracyjnymi teatru w ostatnich miesiącach swojego życia.

Taki był ten rok, bogaty w wydarzenia i nowe możliwości. Życzymy sobie kolejnych tak wspaniałych lat działalności, a Państwu najpiękniejszych wspomnień z Teatrem Andersena. Szczęśliwego Nowego Roku 2020.

Skip to content