fbpx

Podsumowanie projektu Teatroteka Andersena

Dziś oficjalnie zakończyliśmy realizację projektu Teatroteka Andersena, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci.

Projekt działalności Teatru im. H. Ch. Andersena w sieci powstał w marcu 2020r. z nagłej potrzeby prowadzenia działalności teatru oraz kontaktu z naszymi widzami w czasie pandemii. Udało nam się opracować program stałych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych oraz repertuar archiwalnych nagrań wideo spektakli, które były emitowane w wyznaczonym terminie zarówno na naszym profilu Facebook, kanale YouTube jak i na stronie teatru.

Przygotowaliśmy 30 wydarzeń on-line z myślą o naszej najmłodszej publiczności, rodzinach, młodzieży i osobach dorosłych, są dostępne bez ograniczeń dla każdego. Każdy, znajdujący się nawet w odległym zakątku świata, ma dostęp do naszych działań i może cieszyć się spotkaniami z aktorami na żywo i  teatrem, odkrywać literaturę, zakamarki teatru oraz poznać sztukę lalki. Pomysłodawczynią cyklów edukacyjnych, autorką koncepcji i artykułów o lalkach jest Małgorzata Adamczyk – pedagożka teatralna, specjalistka do spraw edukacji teatralnej. Grafikę opracował Kamil Filipowski, autorem zdjęć jest Tomasz Tylus, a filmy zrealizował Piotr Miłkowski.

W ramach tego projektu zrealizowaliśmy i realizujemy następujące działania:

ODCZARUJMY LEKTURY

niezwykłe spotkanie z lekturami szkolnymi, które zapewne pamiętamy z lekcji języka polskiego. Teksty te, niewątpliwie piękne, ponadczasowe i niosące za sobą wiele pytań, zachęcające do refleksji – wciąż są osnute złą sławą. Aktorzy teatru nie tylko odczytają lektury, ale za pomocą różnych technik takich jak – animacja przedmiotu, gra cieni, światła, czy wreszcie lalki – zachęcą do wejścia w zaczarowany świat literatury i wyobraźni. W ramach cyklu można usłyszeć i zobaczyć takie teksty jak –  bajki Krasickiego, mity greckie, przypowieści Biblijne, legendy Polskie, poezje Jana Brzechwy, Gałczyńskiego, Tuwima, a także fragmenty Pana Tadeusza.

Zrealizowane działania:

SPOTKANIA Z LALKĄ TEATRALNĄ

spotkanie ze sztuką lalki i warsztatem lalkarza, odkrywamy niebywałe umiejętności aktorów w animacji lalek, galerie zdjęć ze spektakli – zarówno tych, wciąż obecnych w repertuarze jak i tych archiwalnych, ale też zaglądamy w najdalsze zakamarki naszych magazynów teatralnych, żeby odsłonić warsztat lalkarza! Aktorzy teatru w formie krótkich filmów, pokazują jak chwycić, założyć, trzymać, czy wreszcie animować lalkę oraz jak możną ją wykonać samodzielnie w domu z wykorzystaniem prostych, dostępnych produktów.

Zrealizowane wydarzenia:

TEATRALNE PODRÓŻE DLA DUŻYCH DZIECI

Z uwagi na to, że naszą publiczność stanowi też młodzież, osoby dorosłe, seniorzy przygotowaliśmy materiały skierowane również dla tej grupy odbiorców. Wzorem cyklu „Teatralne podróże” zabierzemy Państwa w podróż po wyspach, gdzie rozmawia się o teatrze. Pedagog teatralna, Małgorzata Adamczyk, która na co dzień pracuje z publicznością Teatru im. H. CH. Andersena w Lublinie zbierze najczęściej pojawiające się pytania publiczności i zachęci aktorów, aby zechcieli opowiedzieć o swojej pracy nieco inaczej.

Zrealizowane wydarzenia:

REPERTUAR ARCHIWALNYCH NAGRAŃ WIDEO SPEKTAKLI

Zrealizowane emisje:

  • Śpiąca królewna, reż. Czesław Sieńko
  • Król Maciuś I, reż. Dariusz Wiktorowicz
  • Kto rozśmieszy pechowego nosorożca, reż. Ireneusz Maciejewski
  • Jaś i Małgosia, reż. Zbigniew Lisowski
  • Anioł za lodówką, reż. Daniel Arbaczewski
Skip to content