fbpx

Ojce i Dziatki – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięciej

Szaro, smutno i ponuro? Koniec wakacji to koniec przygód? Ależ nic podobnego!

Już 13 września w piątek, startuje kolejna odsłona największej imprezy promującej czytelnictwo.  Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki zawita do Lublina, gdzie gościć będzie do niedzieli 15 września, natomiast w sobotę 14 września odbędą się spotkania i warsztaty w Zamościu.

Do tego w obu miastach: wystawy, przekaźniki książkowe i Ostry Dyżur Literacki!

Założeniem Festiwalu jest angażowanie w działania całych rodzin, dlatego właśnie przewaga imprez zaplanowana jest na weekend. „Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać relacje” – wyjaśnia dyrektor Festiwalu, Agnieszka Karp-Szymańska.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału nie tylko rodziców z dziećmi, ale także dziadków.
Bo choć to oni właśnie mają najwięcej czasu dla dzieci i są w stanie poświęcić im wiele uwagi, to jednak w naszym zabieganym, zmieniającym się z dnia na dzień świecie, często muszą walczyć o uwagę wnuka i konkurować z nowymi technologiami.
 
Co w programie?
Festiwal rozpoczyna wernisaż instalacji wystawienniczej:  „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”*.  To próba przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości oraz przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Trzon stanowić będzie interaktywna „wyspa” dla najmłodszych – zestawione ze sobą plansze, które utworzą rodzaj labiryntu – opowieści, gdzie wielopoziomowa narracja będzie impulsem do podążania wciąż dalej i poznawania kolejnych bohaterów. Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa „dziura”. Czasem będzie to mysia norka, w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, a kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu.

W kolejne dni dzieci spotkają najznakomitszych autorów i ilustratorów. Wszystkie spotkania zostały przygotowane w interaktywnych formach, które mają angażować, a czasami także zaskakiwać młodego czytelnika.

Wśród gości festiwalu: Bohdan Butenko, Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak – Chojnacka, Jarosław Kaczmarek.  

Na festiwalu zapowiedział też swoją obecność Tomasz Karolak, który będzie czytał dzieciom, a także gościom niezwykłe przygody – Gruffalo, bohatera popularnych książek Julii Donaldson.

Szczególnie ciekawą propozycją jest Ostry Dyżur Literacki, podczas którego w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą diagnozować nietolerancje czytelnicze oraz rekomendować wartościowe książki dobrane indywidualnie do wieku, preferencji i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
 
To tylko niektóre z propozycji programowych.
Na dzieci czeka Drzewo opowieści, warsztat Gigantycznej kaligrafii warsztat o marzeniach i strachu na podstawie Czarnoksiężnika z Krainy Oz, organizowane we współpracy z Domem Słów oraz wiele, wiele innych.
 
Skip to content