fbpx

Niezwykła konferencja prasowa w teatrze

Dziś w Galerii Małej Centrum Spotkania Kultur odbyła się dość niezwykła konferencja prasowa Teatru im. H. Ch. Andersena z udziałem pracowników oraz aktorów teatru. Konferencja rozpoczęła się od oprowadzania dziennikarzy po wystawie lalek, kostiumów i elementów scenografii, pt. Kalejdoskop Teatru zrealizowaną wspólnie z CSK. Towarzyszył im najlepszy przewodniki w tym temacie, Pan Andersen (Konrad Biel).

Dziennikarze mieli okazję spotkać się ze Słowikiem (Bogusław Byrski), Świnią Apolonią (Natalia Sacharczuk) i Gęsią Alicją (Kinga Matusiak – Lasecka), którzy zapraszali na spektakl Słowik i Babka Natura (reż. Przemysław Jaszczak) od 10 października, a Mama Muminka (Wioletta Tomica) obiecała, że będzie smażyć naleśniki na scenie od 19 listopada. Następnie Pan Andersen zaprosił dziennikarzy do zajęcia miejsc i wysłuchania informacji o planach teatru, które przedstawili: Dyrektor Naczelny i Artystyczny Krzysztof Rzączyński, pani kierownik Działu Organizacji Widowni – Beata Saj, specjalistka do spraw edukacji teatralnej – Małgorzata Adamczyk i specjalistka ds. promocji – Agata Will.

Dyrektor przedstawił swoją wizję programową teatru na kolejne trzy sezony: Planowana kadencja w swoich najważniejszych zrębach będzie kontynuacją poprzedniej, z wyciągnięciem jednak pewnych wniosków z doświadczeń ostatnich trzech lat. W latach 2020–2023 w propozycjach repertuarowych pojawi się dobrze skonstruowana i sprawdzona klasyka dramaturgii dziecięcej (łącznie z adaptacjami) ze znanymi lub przyciągającymi tytułami, kierowana do widowni przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Na ten repertuar postawię większy niż dotychczas nacisk, głównie ze względów frekwencyjnych w szczególnej sytuacji, w jakiej wciąż znajduje się teatr w związku z zagrożeniem epidemicznym. Nie zrezygnuję jednak zupełnie z form i tematów poszukujących i progresywnych, choć czasowo, do momentu unormowania się sytuacji, postawię na pozycje obarczone mniejszym ryzykiem. Chciałbym więc, aby pojawiła się klasyczna dramaturgia dziecięca (np. H. Ch. Andersen, Antoine de Saint-Exupéry, Albert Camus, Janusz Korczak, Malina Prześluga), współczesna literatura i dramaturgia światowa (Sara Pennypacker, Nancy H. Kleinbaum, Phillippe Dorin, Klaus Mann).

Dyrektor będzie kładł nacisk na eksplorowanie przez reżyserów wyobraźni teatralnej najszerzej rozumianej; na korzystanie z bogatej tradycji polskiego teatru lalkowego, ale też na korzystanie ze środków teatru dramatycznego. Wizja teatru, to ta, gdzie teatr stawia pytania, pobudza do dyskusji, niezależnie od tego, do jakiego widza będzie kierowany przekaz.

Program edukacyjny przedstawiła Małgorzata Adamczyk. Do końca października realizujemy działania artystyczne i edukacyjne w ramach programu Teatroteka Andersena dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Teatr będzie organizował także warsztaty na żywo, rodzinne, w teatrze, dwa razy w miesiącu. Zajęcia będą prowadzić nasi aktorzy. Przygotowujemy też specjalną ofertę on-line edukacyjną dla szkół. Wkrótce będzie można odpłatnie obejrzeć w sieci spektakl i uczestniczyć w warsztacie teatralnym on-line nie wychodząc z sali szkolnej.

Repertuar do stycznie 2021 przestawiła Beata Saj. W najbliższym czasie gramy spektakle weekendowe widzów indywidualnych, pierwszy spektakl dla grupy zorganizowanej, odbędzie się 6 października. Na razie zainteresowanie widzów uczestniczeniem w spektaklach nie jest wysokie, ale powoli rozdzwaniają się szkoły i przedszkola z pytaniami o ewentualne grupowe rezerwacje. Nowy sezon teatralny stoi pod znakiem długo wyczekiwanej premiery spektaklu Pippi Långstrump  Astrid Lindgren z muzyką oryginalną George Riedel, w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego w tłumaczeniu Katii Czarnej. Premierę planujemy na 16 stycznia 2021.

W repertuarze pojawią się znane i lubiane tytuły: Słowik i Babka Natura, reż. Przemysław Jaszczak od 10 października. Spektakle w reżyserii Katarzyny Kawalec Bucik Kopciuszka (w styczniu). W listopadzie pojawią się uwielbiane przez naszą publiczność Muminki w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz wróble i gołębie w spektaklu Dziób w dziób w reżyserii Elżbiety Depty. Ten ostatni spektakl będzie także sprzedawany on-line razem z ofertą warsztatową.  W grudniu, na scenę powróci długo nie grany spektakl Pchła Szachrajka w reżyserii Marka Ciunela. Ten spektakl, to także nasza propozycja na spędzenie rodzinnego Sylwestra.

O promocji i wizerunku teatru na zewnątrz mówiła Agata Will. Teatr intensywnie współpracuje z Centrum Spotkania Kultur przy organizacji wydarzeń edukacyjnych (Retro Bajki) czy warsztatów dla dzieci przy okazji ferii zimowych oraz takich wydarzeń jak ta wystawa, w której odbywała się konferencja.  Współpracujemy z miejskimi instytucjami kultury: Centrum Kultury w Lublinie i Miejską Biblioteką w Lublinie. Z tą pierwszą wyprodukowaliśmy spektakl Bajki Wilde, reż. Daniel Adamczyk, uczestniczyliśmy w programie Przestrzenie Sztuki, a w najbliższą niedzielę 4.10. o g. 12:00 zagościmy w Wirydarzu ze spektaklem Tymoteusz i Psiuńcio. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej realizowaliśmy cykl warsztatów edukacyjnych pod hasłem „Teatr w Bibliotece który będziemy kontynuować. Aktualnie w filiach MBP można oglądać naszą wystawę plakatów.

Dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego bierzemy udział w akcji Dzień Teatru Publicznego od początku jej istnienia, w tym roku, instytut zaprosił nas do akcji Bilet za 400 groszy, wyjątkowo na jesieni, w ramach której widzowie będą mogli uczestniczyć w spektaklu Muminki 28 listopada 2020r, kupując symboliczny bilet za 400 gr.

Współpracujemy również z biznesem Galerią Lublin Plaza oraz Lubelskim Węglem Bogdanka S.A., który jest naszym mecenasem oraz MAIK Agencją Reklamową.

Promujemy się nie tylko w sieci i korzystając z tradycyjnych narzędzi i metod. Wykorzystujemy animację jako formę bliskiego kontaktu z widzami i nietypową formę promocji i zaproszenia do teatru. Jedną z takich form będzie akcja promocyjna spektaklu Słowik i Babka Natura w ramach, której aktorki teatru: Natalia Sacharczuk i Kinga Matusiak – Lasecka w towarzystwie lalek, będą wędrowały po przestrzeniach miasta (Plac Teatralny, Ogród Saski, Rynek Starego Miasta, Galeria Lublin Plaza, Plac Litewski) w dniach 2, 3, 4 października między 16:00 a 18:00.

Skip to content