fbpx

Nie żyje aktorka i lalkarka Joanna Ignaciuk – Stasiewicz

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci, koleżanki ze studiów części naszego zespołu aktorskiego, wspaniałej aktorki teatralnej i głosowej, a także lalkarki Joanny Ignaciuk – Stasiewicz. Cały zespół Teatru Andersena przekazuje wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i zespołowi Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, gdzie pracowała od 1984 roku.

Jej charakterystyczny głos jest rozpoznawalny dla wielu pokoleń – była jednym z ulubionych głosów filmowych produkcji dla dzieci, programów edukacyjnych czy filmów animowanych, realizowanych w dawnym łódzkim Semaforze i w TVP. To ona była małym pingwinem Pik-Pokiem, jednym z Trzech Misiów, czy lektorem Supełkowego Abecadła.

Joanna Stasiewicz była absolwentką Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracowała w Arlekinie od 1984 do 2010 roku. Miała na swoim koncie blisko sto ról wysoko ocenianych przez publiczność i krytykę. Do jej najwybitniejszych należały te w Ludowej Szopce Polskiej w reżyserii Stanisława Ochmańskiego, w wielokrotnie nagradzanym na świecie Co z tego wyrośnie – autorskim spektaklu Wojciecha Wieczorkiewicza, a także w Trzech muszkieterach, Carmen czy w Historii o żołnierzu. Zdobyła dziesiątki nagród aktorskich, w tym główne nagrody na Międzynarodowych Festiwalach Teatrów Lalek. Joanna kochała życie. Przegrała walkę z rakiem, w której wspierali ją także Państwo – jej publiczność. Do końca walczyła, aby móc pracować i żyć pełnią życia. 

materiał i zdjęcia: Teatr Lalki Arlekin w Łodzi