fbpx

Labirynt czułości

Lato w teatrze

Labirynt Czułości to cykl dwutygodniowych warsztatów teatralnych, ruchowych, muzycznych i plastycznych, skierowany do młodzieży w wieku 12-17 lat, zamieszkującej Lublin i jego okolice. Projekt ma charakter półkolonii. Zaczynamy 28 czerwca i pracujemy nad zbudowaniem pokazu finałowego, na który już zapraszamy w sobotę 10 lipca 2021r. o g. 12:00 w Sali Andersena Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Hasłem przewodnim programu będzie słowo – LABIRYNT w rozumieniu dosłownym i metaforycznym. Teatr Andersena obecnie gości w Centrum Spotkania Kultur. Jest to instytucja, posiadająca budynek imponująco duży, często nagradzany jako dzieło architektoniczne. Jego liczne zakamarki, klatki schodowe, a co za tym idzie łudząco podobne korytarze i przejścia powodują, że wielu odbiorców ma problem z trafieniem do sali teatralnej, często kwitując, że „To istny labirynt”. Chcemy zmierzyć się z tym stwierdzeniem i zaprosić młodzież do podróży po labiryncie, aby odkryć przestrzenie budynku, sprawdzić, co się kryje w zakamarkach, ale też spróbować nadać im nowe nazwy, hasła, zbadać to miejsce pod kątem zmysłowości. To też okazja do doświadczenia emocji, jakie towarzyszą nam, gdy znajdujemy się w labiryncie – strach, panika, samotność, zagubienie. Zderzenie się z nimi staje się wręcz konieczne wobec sytuacji, w jakiej dzieci i młodzież znajdują się od wybuchu pandemii koronawirusa i mogą odczuwać podobne emocje, a co za tym idzie zagubienie w swoistym labiryncie sieci. Chcemy, żeby czuli, że mogą w tej przestrzeni przebywać – w końcu jest dla nich, poznali ją i oswoili. Będziemy też przyglądać się labiryntom zapisanym w kartach literatury, obrazach, filmach, motywach w nowoczesnych grafikach internetowych, gifach, tradycji gier PRL. Wielopłaszczyznowa eksploracja hasła labirynt pozwoli na zbudowanie pokazu finałowego zbudowanego w całości przez młodzież…

Projekt poprowadzą: Małgorzata Adamczyk, Piotr Bublewicz, Daniel Lasecki, Kinga Matusiak – Lasecka, Łukasz Staniewski, Katarzyna Staniewska.

DLA KOGO?

Projekt skierowany jest dla młodzieży w wieku 12-17 lat.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Prosimy zapoznać się z regulaminem półkolonii oraz zasady funkcjonowania w budynku Centrum Spotkania Kultur, a następnie prosimy wypełnić kartę kwalifikacyjną uczestnika LWT2021. Kartę należy wydrukować, wypełnić, a następnie przesłać skan mailem na adres: edukacja@teatrandersena.pl. W mailu prosimy o zaznaczenie jeśli dziecko ma mieć odpowiednią dietę.

Jest możliwość przyniesienia wypełnionej karty kwalifikacyjnej uczestnika do biura teatru, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00 (Centrum Spotkania Kultur, poziom 3). Wówczas również obowiązuje kolejność zgłoszeń. O przyjęciu do programu decyduje spełnienie wszystkich warunków projektu i kolejność zgłoszeń

DO KIEDY SIĘ ZAPISAĆ?

Rekrutacja do projektu trwa od poniedziałku, 7 czerwca od godz. 9:00 do piątku, 11 czerwca do godz. 15:00. Wyniki rekrutacji do projektu prześlemy Państwu mailowo w poniedziałek 12 czerwca do godz. 10:00.

WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE
  • wiek uczestnika – 12-17 lat (rocznikowo),
  • uczestnik zamieszkały na terenie Lublina lub okolic,
  • zadeklarowanie obecności we wszystkich dniach projektu: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 16:00, w soboty: godz. 10:00 -14:00, w niedzielę: godz. 14:00 – 17:00, niedziela, 4 lipca to dzień wolny,
  • wysłanie listy wymaganych dokumentów (oryginały dokumentów należy dostarczyć w dniu rozpoczęcia półkolonii).
POSIŁKI I NAPOJE
  • każdego dnia będzie zorganizowana przerwa obiadowa. Teatr zapewnia posiłki – uwagi dotyczące diety można zaznaczyć w mailu zgłoszeniowym. Prosimy, żeby dzieci miały ze sobą swoje napoje.
KOSZTY
  • udział jest bezpłatny
KONTAKT
Dokumenty rekrutacyjne do pobrania

Prosimy zapoznać się z następującymi dokumentami:

Prosimy wydrukować kartę kwalifikacyjną wypełnić, podpisać i dostarczyć oryginał do siedziby teatru lub przesłać mailem do 11.06.2021r.  do g. 15:00.

  • REKRUTACJA ZAKOŃCZONA
Co to jest Lato w teatrze?

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Profil Lata w teatrze na Facebook www.facebook.com/programLatowteatrze

prowadzący

Małgorzata Adamczyk

Instruktorka teatralna, pedagożka teatru, reżyserka. Koordynator działu edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena, skończyła polonistykę, teatrologię na KUL Jana Pawła II. I (w trakcie) reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży w AST. Reżyseruje spektakle dziecięce, i młodzieżowe, prowadzi warsztaty teatralne, instruktorskie, szkolenia. Z drugiej strony koordynuje projekty. Niekiedy sama staje na scenie. Lubi się rozwijać, poznawać i doświadczać, a co za tym idzie eksplorować teatr z różnych perspektyw. W projekcie poprowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne i jest koordynatorem zadania.

 
Piotr Bublewicz

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończył studia na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od wielu lat jeździ jako wychowawca, instruktor i kierownik wypoczynku na tematyczne kolonie. Prowadzi warsztaty teatralne głównie młodzieżowe, podczas których skupia się budowaniu relacji z młodzieżą i opieraniu pracy na faktycznych ich problemach i zainteresowaniach. W swojej pracy warsztatowej zachęca uczestników do eksploracji swojego ciała, próbując odkrywać jego możliwości i nazywa to, co wyraża. W projekcie poprowadzi warsztaty ruchowe.

 
Daniel Lasecki

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończył studia magisterskie w Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek, Krakowskim Teatrem Variete, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Tęcza w Słupsku. Sam projektuje lalki, komponuje muzykę do swoich spektakli – szuka inspiracji w przedmiotach codziennego użytku, którym nadaje znaczenia teatralne. Prowadził wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży, inspirując ich do teatralnych poszukiwań. W projekcie poprowadzi warsztaty teatralne z animacji przedmiotu.

 
Kinga Matusiak-Lasecka

Aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ukończyła studia magisterskie na Akademii Teatralnej w Warszawie, na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Na deskach teatru zadebiutowała jeszcze w czasie studiów. Pierwszym spektaklem, w jakim wystąpiła, był „Baron Münchhausen” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, wystawiany w Teatrze Animacji w Poznaniu. Współpracuje z niezależnymi i amatorskimi grupami teatralnymi, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także organizuje rozmaite happeningi teatralne. W projekcie poprowadzi warsztaty teatralne.

 
Katarzyna Staniewska

Aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, absolwentka aktorstwa na wrocławskim Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Aktorstwo nie jest jej jedyną pasją. Od najmłodszych lat fascynowała ją również plastyka – tkała, rzeźbiła, a nawet pracowała jako konserwator zabytków. Po ukończeniu studiów na kierunku Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zawodowo zajęła się wykonywaniem teatralnych lalek w różnych typach i formach. W projekcie poprowadzi warsztaty plastyczne.

 
Łukasz Staniewski

Aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Ukończył Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu i studia na Wydziale Lalkarstwa na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Swoją artystyczna podróż rozpoczął w 2006r., kiedy to po pierwszy zetknął się z twórczością słynnych beatboxerów. Jego przygoda z beatboxem zaowocowała udziałem w krajowych oraz zagranicznych warsztatach i projektach. Zamiłowanie do tej formy sztuki pozostało w nim po dziś dzień. Wciąż trenuje tworzenie dźwięków za pomocą swoich narządów mowy. W projekcie poprowadzi warsztaty muzyczne.

  • foto Tomasz Tylus
  • Realizacja wideo i montaż: Łukasz Siwy Staniewski / Muzyka: „Adrift” Hayden Folker / License: Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.
  • Realizacja wideo i montaż: Łukasz Siwy Staniewski, Tomasz Tylus
Skip to content