fbpx

Krzysztof Rzączyński pozostaje Dyrektorem Teatru Andersena

Miło nam poinformować, że Krzysztof Rzączyński – dotychczasowy Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie – został ponownie powołany na to stanowisko z dniem 1 września 2020r. zgodnie z Zarządzeniem nr 78/8/2020 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 31 sierpnia 2020r. Kadencja potrwa do 31 sierpnia 2023 roku. 

Krzysztof Rzączyński został powołany na Dyrektora Teatru w 2017 roku. W trakcie swojej kadencji zainicjował działania edukacyjne dla młodzieży oraz wprowadził do repertuaru teatru regularne spektakle dla dorosłych i młodzieży, m. in. HMLT / Hamlet czy Ja Maria oraz autorskie projekty aktorów, m. in.: Szewczyk Dratewka – bajka do zjedzenia. Wyreżyserował spektakl Podwójne życie Weroniki na motywach scenariusza Kieślowskiego i Piesiewicza oraz Pippi Långstrump według Astrid Lindgren, którego premiera planowana jest na styczeń 2021. W 2019 roku otrzymał Medal Unii Lubelskiej Prezydenta Miasta Lublin za swoją działalność na rzecz teatru.

Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał absolutorium na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował również reżyserię w Northern Film School w Wielkiej Brytanii. Reżyser nagradzanych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych oraz spotów reklamowych. Autor scenariuszy filmowych i esejów.

W swoim autorskim programie repertuarowym na lata 2020–2023 Krzysztof Rzączyński planuje zrealizować spektakle oparte na klasycznej dramaturgii dziecięcej, kierowane do widowni przedszkolnej i wczesnoszkolnej (Hans Christian Andersen, Antoine de Saint-Exupéry, Albert Camus, Janusz Korczak czy Malina Prześluga, a także adaptacje na podstawie współczesnej literatury i dramaturgii światowej (Sara Pennypacker, Nancy H. Kleinbaum, Phillippe Dorin, Klaus Mann). W założeniach programowych nacisk jest położony na korzystanie z bogatej tradycji teatru lalkowego, wykorzystanie planu żywego i różnorodnych form teatralnych, zwiększenie interakcji z dziećmi, kontynuację programu skierowanego do młodzieży i dorosłych, wprowadzenie zróżnicowanych kanałów komunizacji i metod promocji teatru.

Teatr będzie dalej stawiał pytania, pobudzał do dyskusji, niezależnie od tego, do jakiego widza będzie kierowany przekaz.

 

Publikujemy program działalności instytucji obejmujący okres od dnia 1 września 2020r do dnia 31 sierpnia 2023r. stanowiący załącznik do umowy w sprawie warunków organizacyjno – finansowych działalności instytucji kultury pn. Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, który zgodnie z art. 5, ust. 5a, pkt. 2 ustawy powinien być opublikowany na stronie teatru 7 dni od dnia powołania dyrektora instytucji.

Autorski program działalności teatru na lata 2020 – 2023

 

Skip to content