fbpx

Kalejdoskop teatru – wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Zapraszamy na wystawę lalek, kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii zarówno ze spektakli archiwalnych jak i tych, które wciąż mogą Państwo podziwiać na scenie Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Podczas tego wyjątkowego, teatralnego spotkania zobaczą Państwo różne typy lalek: pacynki, kukły, jawajki, stolikówki czy sycylijki, jak również porównają sposoby tworzenia lalek – kiedyś i dziś (ciężar, materiał, projekt). To również niezwykła okazja do tego, żeby usiąść na tronie Króla Maciusia Pierwszego, założyć maskę wilka, spojrzeć prosto w oczy Małej Mi z Muminków, pogłaskać Pajdę ze spektaklu Arabela, czy obejrzeć kostiumy królewskie ze spektaklu Trzej Muszkieterowie.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Spotkania Kultur, na poziomie 0, obok kasy teatru. Drogę będą wyznaczać żółte, teatralne strzałki.

Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia 2020r., od wtorku do soboty, w godz. 10:00 do 18:00.

Na wystawie wykorzystano lalki, elementy scenografii oraz kostiumy z następujących spektakli:

  • JAK ZDOBYĆ KORZEC ZŁOTA CZYLI BEZECEŃSTWA PANA KLAUSA
    Według Hansa Christiana Andersena
    Reżyseria: Maciej Tondera
    Scenografia: Teresa Targońska
    Muzyka: Jan Kanty-Pawluśkiewicz
    Premiera: 1983
  • LUDOWA SZOPKA POLSKA
    Scenariusz: Henryk Jurkowski
    Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
    Scenografia: Rajmund Strzelecki
    Premiera: 2004
  • PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH
    Adaptacja: Barbara Dohnalik, Włodzimierz Fełenczak
    Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
    Scenografia: Tadeusz Hołówko
    Muzyka: Mieczysław Mazurek
    Premiera: 2001
  • TRZEJ MUSZKIETEROWIE
    Adaptacja: Marcin Wroński
    Tłumaczenie: Bożena Miatkowska
    Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
    Scenografia: Maciej Chojnacki
    Muzyka: Marcin Partyka
    Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska
    Fechtunek: Maciej Piotrowski
    Premiera: 2010
  • PASTERKA I KOMINIARCZYK
    Według: Hansa Christiana Andersena
    Reżyseria: Daniel Arbaczewski
    Scenografia: Anna Chadaj
    Muzyka: Rafał Rozmus
    Przygotowanie wokalne: Rafał Rozmus
    Premiera: 2010
  • KRÓL MACIUŚ I
    Według opowiadania Janusza Korczaka
    Reżyseria: Dariusz Wiktorowicz
    Scenografia: Maria Balcerek
    Muzyka: Krzysztof Knittel, Jarosław Lublin
    Choreografia: Arkadiusz Buszko
    Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta
    Premiera: 2010
  • TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
    Według: Jana Wilkowskiego
    Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
    Scenografia: Eva Farkašová (Słowacja / Slovakia)
    Muzyka: Marcin Partyka
    Choreografia: Mirosława Valentikova (Czechy / Czech Republic)
    Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska
    Premiera: 2011
  • KRÓLOWA ŚNIEGU
    Według Hansa Christiana Andersena
    Reżyseria i choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
    Scenografia: Anna Chadaj
    Premiera: 2011
  • CALINECZKA
    Według Hansa Christiana Andersena
    Tekst: Magda Żarnecka
    Reżyseria: Przemysław Jaszczak
    Scenografia: Adam Królikowski
    Premiera: 2013
  • LATAJĄCY KUFER
    Według Hansa Christiana Andersena
    Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
    Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Arkadiusz Klucznik
    II Reżyser: Ece Okay (Turcja)
    Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
    Choreografia: Urszula Pietrzak, Wojciech Kaproń
    I Asystent: Roma Drozdówna
    II Asystent: Sebnem Cirit (Turcja)
    Premiera: 2013
  • MUMINKI
    Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
    Scenografia: Marika Wojciechowska
    Muzyka: Michał Kowalczyk
    Choreografia: Urszula Pietrzak
    Projekcje video: Bogusław Byrski
    Premiera: 2014
  • BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE
    Reżyseria: Konrad Szachnowski
    Scenografia: Eva Farasova (Słowacja)
    Muzyka: Jacek Wierzchowski
    Asystent reżysera i inspicjent: Bogusław Byrski
    Premiera: 2014
  • CZARODZIEJSKI FLET MOZARTA
    Scenariusz: Dariusz Czajkowski
    Reżyseria: Agnes Salamon
    Scenografia: Andrea Költringer (Austria)
    Premiera: 2015
  • PROSZĘ SŁONIA
    Adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Klucznik
    Teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
    Scenografia: Dariusz Panas
    Muzyka: Piotr Nazaruk
    Choreografia: Urszula Pietrzak
    Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta–Jankowska
    Asystent reżysera: Roma Drozdówna
    Premiera: 2015
  • ANIOŁ ZA LODÓWKĄ
    Reżyseria: Daniel Arbaczewski
    Scenariusz: Grażyna Lutosławska
    Scenografia: Amir Genislaw (Izrael)
    Muzyka: Rafał Rozmus
    Wizualizacje: Bogusław Byrski
    Premiera: 2016
  • ARABELA
    Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski
    Scenografia i projekty lalek: Jan Polivka
    Kostiumy: Magdalena Dąbrowska
    Muzyka: Wojciech Błażejczyk
    Skrzypce: Adriana Kuczyńska
    Wiolonczela: Dominik Płociński
    Saksofon: Szymon Nidzworski
    Gitara, fortepian, sound design: Wojciech Błażejczyk
    Choreografia: Inga Pilchowska
    Premiera: 2018
  • PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI
    Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Rzączyński
    Adaptacja, dramaturgia: Katia Czarna
    Choreografia: Weronika Pelczyńska
    Scenografia, kostiumy: Maciej Chojnacki
    Projekty lalek: Cezary Sielicki
    Muzyka: Zbigniew Preisner, Myslovitz
    Przygotowanie wokalne, opracowanie muzyczne: Izabela Urban
    Wizualizacje, multimedia: Piotr Miłkowski
    Reżyseria świateł: Michał Popiel-Machnicki
    Premiera: 2019
  • Z GŁOWĄ W CHMURACH CZYLI O ŻYRAFIE, KTÓRA SZUKAŁĄ DESZCZU
    Reżyseria: Katarzyna Kawalec
    Scenografia i lalki: Aneta Puchalska
    Muzyka: Łukasz Damrych
    Ruch sceniczny: Klaudia Cygoń
    Reżyseria świateł: Kamil Derda
    Premiera: 2019
  • SŁOWIK I BABKA NATURA
    Tekst: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak
    Reżyseria: Przemysław Jaszczak
    Scenografia: Aleksandra Starzyńska
    Teksty piosenek: Magda Żarnecka
    Muzyka: Urszula Chrzanowska
    Ruch sceniczny: Michał Ratajski
    Premiera: 2020
  • foto: Tomasz Tylus