fbpx

„Historia naturalna” Jędrzeja Piaskowskiego jedną z najbardziej oczekiwanych premier w 2019 roku

fot. Teatr Żydowski w Warszawie

Jesienią i zimą będzie się działo: od wyczekiwanej premiery Capri Krystiana Lupy, przez adaptację Serotoniny Houellebecqa i Dziady z 50-osobową obsadą, po japońskie Wycinanki i spektakl o przedziwnych żyjątkach skierowany do młodszej widowni. 

Marcelina Obarska dla culture.pl 

 

Spektakl Historia naturalna o przedziwnych żyjątkach w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego to jedna z najbardziej oczekiwanych premier w 2019 roku. Jędrzej Piaskowski został zaproszony do współpracy przez Dyrektora Teatru Andersena Krzysztofa Rzączyńskiego jeszcze w 2018 roku. Będzie to jego pierwsza produkcja dla młodego widza. Próby rozpoczną się w październiku, a premiera jest przewidziana na 30 listopada 2019. 

 

Jędrzej Piaskowski studiował Reżyserię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako asystent reżysera współpracował z Michałem Borczuchem („Apokalipsa”, Nowy Teatr w Warszawie) i Mają Kleczewską („Dybuk”, Teatr Żydowski w Warszawie). Spektaklem „Versus” na podstawie dramatu Rodriga Garcii zrealizowanym w Teatrze Nowym w Poznaniu, na V Forum Młodej Reżyserii w Krakowie zdobył grand prix nagrodę główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz otrzymał zaproszenie do debiutu w TR Warszawa od Grzegorza Jarzyny. Później wyreżyserował m.in. „Leara” wg Williama Szekspira w Teatrze Nowym w Poznaniu i „Raj. Tutorial” inspirowany powieścią Middlesex Jeffreya Eugenidesa w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jego spektakl „Puppenhaus. Kuracja” na podstawie tekstu Magdy Fertacz zrealizowany w sezonie 2016/17 w ramach programu Debiut w TR znalazł się w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” miesięcznika Teatr i został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu. Następnie w Teatrze Żydowskim w Warszawie wyreżyserował „Wierę Gran” na podstawie tekstu Weroniki Murek. W podsumowaniu roku 2017 Dwutygodnika Jędrzej Piaskowski został doceniony za oryginalność, odwagę i konsekwencję w poszukiwaniu własnego języka teatralnego. W 2018 roku jego projekt „Juden (R)aus Arras” realizowany wspólnie z dramaturgiem Hubertem Sulimą wygrał konkurs na spektakl teatralny „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, realizowany przez TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i wejdzie do repertuaru obu instytucji. W tym samym roku Piaskowski w teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wyreżyserował także świetnie przyjęte przez krytykę „Trzy siostry” Antona Czechowa, a jego „Puppenhaus” zdobył grand prix na 13. edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.

Skip to content