fbpx

Zakulisowe sprawy

Edukacja

Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach towarzyszących naszym spektaklom. Stanowią one przedłużenie teatralnej rozmowy na temat obejrzanego spektaklu. Uczestnicy nie tylko będą mogli wyrazić swoje wrażenia, ale także zastanowić się nad (w zależności od treści danego spektaklu) wyborami głównych bohaterów, znaczeniem przyjaźni, rodziny w ich życiu, itp. Spotkanie prowadzone metodą pedagogiki teatru.

Warsztat pedagogiczno-teatralny to próba dotarcia do istoty teatru poprzez użycie żywego języka teatru. To nie jest ani lekcja teatralna, podczas której uczestnicy otrzymują gotowy zestaw wiedzy w postaci nauczania ex cathedra, ani przygotowywanie z grupą gotowych tekstów pod kątem inscenizacji. Podczas warsztatu pedagogiczno-teatralnego, skoncentrowanego zazwyczaj wokół jakiegoś konkretnego zagadnienia prowadzący w działaniu z grupą odwołuje się codzienne doświadczenie każdego z uczestników w kontekście aktualnie realizowanego przedsięwzięcia teatralnego. Odwołanie do codziennego użycia znaków, symboli i do codziennych motywacji podczas doświadczenia pracy teatralnej prowadzi do nowych połączeń pomiędzy poszczególnymi znakami, do zastosowania ich w zupełnie nowym kontekście. W ten sposób warsztat pedagogiczno-teatralny rozwija kreatywność i wyobraźnię uczestników oraz może stanowić doświadczenie umożliwiające szersze poznanie otaczającego nas świata i siebie nawzajem. Jest to laboratorium działań i nowych doświadczeń zdobywanych w trakcie działań grupowych.

(M. Szpak, Pedagogika teatru – definicje podstawowe)

Terminy i daty spotkań
 • 1.10.2019 r., g. 11:30 | Koziołek Kręciołek, reż. B. Byrski + warsztaty do spektaklu 
  Podczas warsztatu, spróbujemy zastanowić się nad tym, jakie znaczenie ma dla mnie miasto, w którym mieszkam, co o nim wiem? Z czym mi się kojarzy? Jaki ma zapach? Kolor? Smak? W odwołaniu do przygód głównego bohatera spektaklu, spróbujemy również zaplanować naszą podróż po świecie – czego w nim szukamy? Gdzie czujemy się dobrze i bezpiecznie.
 • 25.10.2019 r., g. 11:30 | Księga Dżungli, reż. J. Roszkowski  + warsztaty do spektaklu
  Inność – to słowo stanie się punktem wyjścia do naszych rozmów wokół spektaklu. Zastanowimy się nad tym, czym jest inność, wyjątkowość, akceptacja i tolerancka. Sprawdzimy, czy w naszej szkoleń, na podwórku jest jakiś Mowgli, z czym się spotyka na co dzień? Jak oswoić to, co inne?
 • 15.11.2019 r., g. 11:00 oraz 16.11.2019 r., g. 17:00 | Podwójne Życie Weroniki, reż. K. Rzączyński + spotkanie z twórcami
  Bezpośrednio po spektaklu zapraszamy Państwa na spotkanie z twórcami – reżyserem i aktorami. Podczas spotkania będzie można usłyszeć kulisy powstawania spektaklu, będącego pierwszą adaptacją filmu o tym samym tytule. Ale to też okazja do poruszenia problematyki spektaklu, przejrzenia się w historii głównych bohaterek, próbę badania w warunkach scenicznych różnych opcji, czy w życiu wybrać „święty spokój”? Czy iść za celem powołania? Czy wybierając normalność nie tracimy czegoś ważnego z oczu? Czy będąc w momencie kryzysu coś nam nie umyka? Ja? Drugi człowiek? Wspólnota?
 • 13.12.2019 r., g. 11:30 | Muminki, reż. J. J. Połoński + warsztaty
  Co to znaczy dla mnie przyjaźnić się? Jakie mam oczekiwania wobec przyjaźni, co ja z siebie daję swojemu przyjacielowi? Filtrując przez siebie, działania bohaterów spróbujemy zmierzyć się postawionymi wyżej pytaniami i wyznaczyć swoją definicję przyjaźni.

Jest możliwość zrealizowania spotkania w innym terminie. Prosimy o kontakt bezpośrednio z Małgorzatą Adamczyk, edukacja@teatrandersena.pl, tel. +48 691 912 672. 

Informacje szczegółowe
 • Warsztaty i spotkania są realizowane na scenie, bezpośrednio po zakończeniu spektaklu
 • Czas trwania spotkania – do 40 minut
 • Koszt warsztatu – 3zł/dziecka, spotkanie z tórcami – bezpłatne.
 • Zapisy odbywają się przy okazji rezerwacji biletów na spektakl. Ponieważ warsztat jest ściśle związany z tematyką spektaklu – nie ma możliwości odbycia warsztatu bez wcześniejszego obejrzenia spektaklu
 • Prosimy o kontakt z Działem Organizacji Widowni tel. kom.: +48 502 663 873, organizacjawidowni@teatrandersena.pl przy okazji rezerwacji biletów na spektakl.