fbpx

Retro Bajki

Edukacja

Projekt

Projekt Retro bajki jest programem skierowanym do najmłodszych widzów. Raz w tygodniu przez okres 3 miesięcy, pokazujemy na dużym ekranie wybrane bajki, które przeszły do klasyki polskiej animacji. Filmy o przygodach takich bohaterów jak Reksio, Bolek i Lolek czy Koziołek Matołek nie tylko uczą ciekawości świata, ale dają możliwość poznania reakcji i uczuć drugiego człowieka. Traktują o wartościach ponadczasowych, dają ogromne pole do własnych interpretacji, ale przede wszystkim rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Pomimo tego, że współczesne filmy dla dzieci są wręcz „przeładowane” kolorem, dźwiękiem i dość szybką akcją, nie musi to oznaczać, że naszym młodym widzom taka propozycja się nie spodoba. Pokazaliśmy bajki bez przemocy, bez zbędnych efektów dźwiękowych i wizualnych, ale takie, które choć są proste, niewątpliwie wpłyną na ich rozwój, dzięki bogatym walorom edukacyjnym. Mieliśmy na celu zaciekawić, pobudzić wyobraźnię i wkroczyć na pole twórczego rozwoju umysłu dziecka, poprzez ambitny i ciekawy program.

Warsztaty

Filmom towarzyszyły warsztaty prowadzone pod okiem wykwalifikowanych animatorów i pedagogów. Każdy warsztat składał się z prowadzonej aktywnymi metodami, krótkiej części teoretycznej, następnie – praktycznej. Dzieci wykonały maski teatralne, swój filmik animowany wykonany metodą animacji poklatkowej,  przeprowadziły wywiad z bohaterem w studiu nagrań. Każde spotkanie odbywało się w innej przestrzeni, co sprawiało, że warsztaty były różnorodne. Prowadzący zadbali o każdy moment pobytu naszych gości, dlatego nawet przejścia pomiędzy salami były odpowiednio zaanimowane.

Organizacja

  • Projekt Retro bajki jest prowadzony przez Centrum Spotkania Kultur i Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
  • Koordynator programu z ramienia Centrum Spotkania Kultur – Agnieszka Fil-Szulc, Monika Rokicka
  • Koordynator programu z ramienia Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie – Małgorzata Adamczyk
  • Osoby współpracujące: Aleksandra Cieślik, Agata Ścibura, Lech Pukos, Adam Organista, Bogusław Byrski, Łukasz Staniewski, Kinga Matusiak, Aleksandra Gawron, Diana Berdak, Oliwia Gancarz.
  • realizacja wideo Piotr Miłkowski
  • foto Tomasz Tylus

Artykuły powiązane

Skip to content