fbpx

Dzień Teatru Publicznego

Wydarzenia

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz piąty. Pomysł DTP zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” będą grane przez cały tydzień – aż do 26 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł).

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach DTP spektakli dostępne są na specjalnie przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

PIĄTA EDYCJA PROJEKTU – „MAŁY” JUBILEUSZ

edycja Dnia Teatru Publicznego jako szansa na podkreślanie stałego i zorganizowanego charakteru działalności poszczególnych teatrów i ukazanie tej pracy w kontekście sieci teatrów publicznych w Polsce; Dzień Teatru Publicznego był jednym, z najważniejszych działań zorganizowanych w ramach obchodów „250-lecia teatru publicznego w Polsce”, które przygotował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w 2015 roku.

TEATR PROWADZĄCY STAŁĄ DZIAŁALNOŚĆ SIĘ OPŁACA

W tym roku po raz kolejny o tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać ma symboliczna cena biletu – 350 groszy (3,5 zł). Skąd ta kwota? Mniej więcej tyle wynosi efekt ekonomicznego oddziaływania publicznego teatru dla regionu, w którym teatr pracuje. Wiemy to z badania, które na zlecenie Instytutu Teatralnego od dwóch lat realizują ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, pod kierunkiem prof. Rafała Kasprzaka.

Kiedy po raz pierwszy to badanie przeprowadzaliśmy, w roku 2016, efekt wynosił średnio 3,36 zł. Rok później było to 3,68 zł. Jesteśmy ciekawi, w jakim tempie rośnie ta kwota i także w tym roku zapraszamy teatry do badania. Dlaczego? Bo chcemy pokazywać „czarno na białym”, że teatr nie jest obciążeniem dla budżetu Organizatora, tylko długoterminową, opłacalną inwestycją – to między innymi z tego powodu w tegorocznej identyfikacji posługujemy się czarno-białą kolorystyką i hasztagiem #czarnonabialym.

W POLSCE DZIAŁA SIEĆ 121 TEATRÓW PUBLICZNYCH, CO JEST ZJAWISKIEM WYJĄTKOWYM W SKALI ŚWIATOWEJ. | TEATRY DZIAŁAJĄ LOKALNIE, ALE ICH ODDZIAŁYWANIE WYKRACZA PONAD LOKALNOŚĆ

Nieprzerwanie wykorzystujemy Dzień Teatru Publicznego i akcję „Bilet do teatru za grosze” do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej – wyjątkowej w skali świata – sieci. W tym roku, kontynuując zasadę badania przy okazji DTP różnych aspektów teatralnej działalności, proponujemy pilotażowe badanie, które ma przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie

„Jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez Teatr sukcesu?”. Zrobimy to w formie internetowej ankiety, która od 18 maja dostępna będzie pod adresem www.ocenteatr.pl (osobno przesyłamy także notkę na temat badania, którego autorem jest prof. Rafał Kasprzak).

TEATR – MIEJSCE PRZYJAZNE | SYMBOLICZNA CENA BILETU JAKO OKAZJA DO POZYSKANIA NOWYCH WIDZÓW, ALE TAKŻE DO PRZEDSTAWIENIA OFERTY TEATRU: STAŁYCH ZNIŻEK I INNYCH ASPEKTÓW WPŁYWAJĄCYCH NA DOSTĘPNOŚĆ

Zwracamy uwagę na poszerzającą się ofertę teatrów działających w Polsce, w tym także dostosowanie ich działalności do potrzeb osób niepełnosprawnych lub w inny sposób zagrożonych wykluczeniem (również materialnym) z uczestnictwa w kulturze.

Teatr jest przyjaznym miejscem, a próg uczestnictwa w wydarzeniach (nie zawsze spektaklach) nie musi być usytuowany bardzo wysoko. Teatr to nie tylko działania artystyczne, ale także społeczne i edukacyjne: kształtowanie postaw i świadomości.

W tym roku wszystkie materiały promujące DTP drukować będziemy na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu, czym przyczynimy się do redukcji śladu ekologicznego (dokładne wyliczenia prześlemy po ustaleniu ostatecznych nakładów).

Dzień Teatru Publicznego w Teatrze im. H. Ch. Andersena

Arabela, reż. Igor Gorzkowski

sobota, 18 maja 2019, g. 16:00

Sala Andersena, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatrlny 1

Bilety na spektakl będą sprzedawane tylko na 2 godziny przed spektaklem w kasie teatru. Nie będzie można kupić biletu on-line poprzez serwis Biltey24. Na ten dzień nie prowadzimy również rezerwacji telefonicznych. 

Jedna osoba może zakupić maksymalnie do 4 biletów. 

Kasa teatru znajduje się w budynku na poziomie „0” Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1.

Spektakl grany w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”. Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Skip to content