fbpx

Dzień dobry, jestem … | polsko ukraińskie Lato w Teatrze

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie otrzymał najwyższą liczbę punktów w konkursie na autorski pomysł dwutygodniowych półkolonii teatralnych dla polskiej i ukraińskiej młodzieży „Dzień dobry, jestem…” w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Teatr po raz drugi weźmie udział w programie. W zeszłym roku udało nam się zdobyćdofinansowanie na projekt Labirynt czułości.

„Dzień dobry” to grzecznościowa forma, którą wyrażamy wchodząc do sklepu, apteki, mijając sąsiada. Wyrażamy ją z przyzwyczajenia, bo tak wypada, bo tak jest grzecznie. Te dwa wyrazy, a co za tym idzie sposób ich intonacji (a może to przede wzystkim) ustawia dalszy bieg rozmowy i relacje dwóch osób – czy powitanie było powiedziane z uśmiechem, grymasem, smutkiem, rezygnacją. Tak jest u nas, w Polsce. Ale w niektórych regionach Ukrainy nie mówi się dzień dobry wszędzie i zawsze. Wita się tylko tych, których naprawdę się zna. Gdy więc ktoś obcy zaczyna Cię witać budzi to zakłopotanie, niezrozumienie. Dlatego kiedy na korytarzu Polak wita Ukraińca (chcąc mu w ten sposób dać dodatkowy pozytywny sygnał w intonacji głosowej) , a ten mu nie odpowiada (z uwagi na swoje kulturowe przyzwyczajenia) to ten pierwszy zaczyna na drugiego nakładać założenia – niekulturalny, niegrzeczny, zadziera nosa, albo… boi się nas, uciekał przed wojną nic dziwnego, że nie ma ochoty na rozmowę. Takie sytuacje widzimy codziennie, sami nawet w nich uczestniczyliśmy. Teatr Andersena obecnie ma swoją siedzibę w budynku Centrum Spotkania Kultur, choć Ci, którzy nazywali tak ten budynek chyba nigdy nie spodziewali się, że będzie on w istocie, dosłownie spotkaniem kultur, a co za tym idzie schornieniem dla rodzin Ukraińskich (w hotelu CSK), czy przestrzenią do opoczynku (świetlica). Obok naszej siedziby znajduje się dawny Dom Aktora (obecnie również zamieszkiwany przez uchodźców), którego okna i balkony wychodzą na nasz teatr. W cieplejsze dni młodzież Ukraińska siedzi na balkonach z zaciekawieniem patrzy na Polską młodzież, która chowa się w zakamarkach naszego budynku, słucha muzyki w telefonie, uczestniczy w naszych zajęciach teatralnych i… zerka z zaciekawieniem na tych drugich. Obserwując tą sytuację jesteśmy przekonani, że warto spotkać młodzież ze sobą, poznać i powiedzieć sobie „Dzień dobry, jestem…”

Program Lato w teatrze jest finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gratulacje dla ekipy teatru, a przede wszystkim dla koordynatorki Małgorzaty Adamczyk! 

Jeśli są Państwo zainteresowani polsko – ukraińskimi działaniami instytucji teatralnych, już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium PRZESTRZEŃ DO ROZMOWY | DZIAŁANIA TEATRALNE WSPÓŁPROWADZONE PRZEZ ARTYSTÓW I EDUKATORÓW Z POLSKI I UKRAINY, które odbędzie się 11 maja (środa) o g. 18:00 na ZOOM. W spotkaniu wezmą udział: Małgorzata Adamczyk – pedagożka teatru i Yaroslava Yevdokymenko  – aktorka  | Teatr im. H. Ch. Andersena; Przemysław Furdak – dyrektor programowy i aktor i Yelyzaveta Yakunina – aktorka | Teatr Układ Formalny.

Skip to content