fbpx

Dziękujemy za sezon 2020 / 2021

Kochani Widzowie,

za nami trudny czas. Wszyscy odczuliśmy skutki pandemii. Dla dzieci i młodzieży nauka zdalna, brak kontaktów z kolegami i najbliższymi. Teatr Andersena świecił pustkami. Brakowało nam gwaru, rozmów, śmiechów, Waszych emocji i nade wszystko spotkania z Wami. Chociaż teatry były zamykane, my intensywnie pracowaliśmy nad kolejnymi premierami. 

Od początku tego roku udało nam się zrealizować premierę autorskiego spektaklu lalkowego, zainspirowanego baśniami braci Grimm, z muzyką na żywo, Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy, reż. Daniel Lasecki, Kinga Matusiak–Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski. Po ponad roku, udało nam się w końcu zaprosić Państwa na premierę spektaklu Pippi Långstrump, Astrid Lindgren, reż. Krzysztof Rzączyński, o przygodach zwariowanej dziewczynki, jej Ojca oraz przyjaciół: Anniki i Tommiego. Nowością było też zrealizowanie wydarzenia artystyczno-edukacyjnego w koprodukcji z Fundacją Kropka – Dziewczynka z emocjami, reż. Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec i Adam Organista, z grą Antoniny Byrskiej na wiolonczeli, które łączy sztukę teatru z pedagogiką, czyli spektakl bez słów z dyskusją o emocjach, którą prowadzi Małgorzata Adamczyk – nasza pedagożka teatralna.

Zespół Teatru Andersena zaprezentował spektakle znane już lubelskiej publiczności, na wydarzeniach plenerowych. Spotykaliśmy się podczas Festiwalu Familijnego w Parku Ludowym oraz na święcie teatru w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego. Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Centrum Kultury w Lublinie w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr Andersena także miał możliwość zrealizowania dwóch projektów, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pierwszy z nich Labirynt Czułości – dwutygodniowe półkolonie dla młodzieży, zakończone pokazem finałowym przed publicznością, zrealizowane w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W ciągu 13 dni młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych, dźwiękowych, ruchowych, teatralnych i animacji przedmiotu. Wspólnie z instruktorami: pedagożką teatralną: Małgorzatą Adamczyk i aktorami naszego teatru: Piotrem Bublewiczem, Danielem Laseckim, Kingą Matusiak–Lasecką, Łukaszem Staniewskim i Katarzyną Staniewską, zrealizowali spektakl, którego głównym teatrem był labirynt. Drugim projektem był pokaz spektaklu Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy w siedmiu miejscowościach województwa lubelskiego i towarzyszące im warsztaty teatralne. Projekt realizowany został sfinansowany z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura dostępna. Ten spektakl również został zaprezentowany na 11 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2021 w Rzeszowie. 

Serdeczne podziękowania dla naszego Mecenasa Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A., oraz naszych Partnerów medialnych: Polskie Radio Dzieciom oraz MAIK Agencja Reklamowa

Dziękujemy również naszym patronom medialnym: Kurier Lubelski, Polskie Radio Lublin; TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Centrum, Radio Freee, lubelski.pl, nocowanie.pl, przedszkola.edu.pl, lubelska.tv.

oraz instytucjom i firmom partnerskim: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Bilety24.pl, Dom Weselny ARTEMIDA, Woda Mineralna BYSTRA, Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka”, Piekarnia Kuźmiuk, Cukiernia Williams, Restauracja Zaścianek Na Szlaku Trzech Kultur, Kwiaciarnia „Grasz w Zielone?”.

Do zobaczenia we wrześniu!

 

Skip to content