Wizyta w teatrze to niezwykłe doświadczenie. Spektakle, które proponujemy zawsze dostarczają naszym widzom niezapomnianych wrażeń. Pragniemy, aby to spotkanie teatralne nie zamykało się jedynie na sali widowiskowej, ale wychodziło poza jej ramy za sprawą proponowanych przez nas warsztatów i działań edukacyjnych. Naszym mottem jest formuła „teatru otwartego” jako miejsca dostępnego dla różnych grup wiekowych, ale też form sztuki i działań. W ofercie Działu Edukacji, znajdują się zarówno propozycje dla grup zorganizowanych (klasy, grupy przedszkolne, zespoły teatralne), ale też dla rodzin czy młodzieży. Działania prowadzimy zarówno na terenie teatru, jak i poza siedzibą. Zachęcamy do zapoznania się z programem i kontaktu!
Kurs edukacji teatralnej dla grup szkolnych i przedszkoli, podczas którego młodzi adepci poznają specyfikę teatru lalek oraz wiedzę ogólną na temat teatru. Cykl trzech spotkań w placówce szkolnej i w siedzibie teatru siedziby kończy wręczenie imiennego certyfikatu.
Spotkania towarzyszące spektaklom. Stanowią one przedłużenie teatralnej rozmowy na temat obejrzanego spektaklu. Uczestnicy nie tylko będą mogli wyrazić swoje wrażenia, ale także zastanowić się nad (w zależności od treści danego spektaklu) wyborami głównych bohaterów, znaczeniem przyjaźni, rodziny w ich życiu, itp. Spotkanie prowadzone metodą pedagogiki teatru.
Spotkanie z lalkarzem, wieloletnim pracownikiem i przyjacielem teatru Panem Marianem Miką, którego lalki od lat możemy podziwiać na scenie i nie tylko. Podczas 20 minutowej rozmowy opowie, czym różni się lalka, którą można kupić w sklepie, od teatralnej i czy zabawa nią jest równie łatwa. Zdradzi również sekrety tworzenia lalek – jak długo to trwa? Czy to prawda, że każda lalka ma swoją duszę?
Jest to działanie, do którego zaprosiliśmy młodzież z różnych szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Łączy ich jedno – zamiłowanie do pisania, wymyślania, kreowania, eksperymentowania i podróżowania po najdalszych zakamarkach wyobraźni. Pod okiem dyrektora Teatr Andersena – Krzysztofa Rzączyńskiego – młodzi twórcy tworzą swój własny autorski tekst dramatyczny, który miałby traktować o sprawach ważnych dla nich samych. Nie będziemy zatem sięgać po teksty gotowe, znane nam już z popkultury, ale stworzymy swój własny. To swoista próba oddania głosu młodzieży, która uchyla drzwi i zaprasza nas do swojego świata. Efekty w czerwcu 2020r.
Prezentacja efektów pracy dzieci w wieku 7 – 12 lat, które w trakcie ferii zimowych (14 – 24 stycznia 2020r.) uczestniczyły warsztatach teatralnych, prowadzonych przez aktorów Teatru Andersena.
Na ten projekt składa się cykl 25 warsztatów aktorskich dla młodzieży, które zakończą się pokazem finałowym w przestrzeni Teatru Andersena. Młodzi adepci pracują pod okiem aktora – Piotra Bublewicza. Celem pracy jest z jednej strony rozwijanie technik gry aktorskiej, ale nade wszystko stworzenie okazji do twórczej pracy nad scenariuszem teatralnym. Cały zespół ma wpływ na tworzenie dzieła tak, aby aktorzy ze sceny mogli opowiedzieć o tym, co dla nich jest ważne i istotne. Finał projektu planowany jest na czerwiec.
Warsztaty rodzinne, podczas których będziemy podróżować po świecie teatru. Każde spotkanie to inna wyspa, na której czekać będą na nas różne skarby teatru. Za nami już pierwsza edycja takich spotkań. Przedstawiamy kolejne propozycje spotkań. Pierwsza część warsztatu będzie poświęcona przejrzeniu lalek, które na co dzień mieszkają w magazynach teatralnych. Następnie przejdziemy do sali warsztatowej, gdzie stworzymy swoje prace.
Projekt edukacyjny realizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie od września 2019r. Ma on na celu rozpowszechnianie sztuki lalki i teatru oraz promocję działalności Teatru Andersena w dzielnicach Lublina. Podczas warsztatów i spotkań z aktorami i pedagożką teatralną Małgorzatą Adamczyk , przybliżamy uczestnikom funkcjonowanie teatru, pracę aktora w teatrze, animację lalki, czytamy bajki i scenariusze teatralne, prowadzimy warsztaty dźwiękowe, opowiadamy o działalności teatru i zgłębiamy wiedzę na temat typów lalek, które pojawiają się w naszych spektaklach. W ramach tego projektu będziemy realizować także inne działania, m. in. wystawę plakatów do spektakli teatru.
Szczegóły na stronie: https://teatrandersena.pl/teatr-w-bibliotece/
Małgorzata Adamczyk | specjalista ds. edukacji
e-mail: edukacja@teatrandersena.pl
tel.:: +48 691 912 672