Ładowanie Wydarzenia

bilet

 

  • To event minęło.

WESELE

Details

17 maja 2018 | 18:00 - 20:00 | 30PLN

Miejsce

Lublin
20-111 Polska
Phone:
609 703 570
Website:
http://teatrandersena.pl/

Organizator

Teatr im. H. Ch. Andersena | Phone: 81-532 16 28 | Email: info@teatrandersena.pl | Website: http://teatrandersena.pl/

Wydarzenie Navigation

Stanisław Wyspiański

/ dla widzów od lat 13 i dorosłych/ PREMIERA 19 grudnia 2015/ Najbliższe spektakle: 17 maja w ramach festiwalu „Scena w budowie”.

TWÓRCY:
Reżyseria i opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Michał Siwak

OBSADA:
Mirella Rogoza-Biel – MARYNA
Gabriela Jaskuła – ZOSIA
Urszula Pietrzak – RACHELA
Wioletta Tomica – PANNA MŁODA
Maria Wąsiel – RADCZYNI
Ilona Zgiet – GOSPODYNI
Piotr Bublewicz – DZIENNIKARZ
Konrad Biel – CZEPIEC
Bogusław Beniu Byrski – PAN MŁODY
Jacek Dragun – JASIEK
Mateusz Kaliński / Michał Zgiet (gościnnie) – GOSPODARZ
Kacper Kubiec – POETA
Bartosz Siwek – CHOCHOŁ

Opisywane przez Wyspiańskiego wesele rozpoczęło się 20 listopada 1900 r., ale nie skończyło się następnego poranka. Nie skończyło się nawet – jak to na wsiach bywa – po kilku kolejnych nocach i porankach. Ono trwa do dzisiaj – trwa już 115 lat w naszych umysłach, może w naszych sercach, czasami w naszej duszy. W strzępkach zdań, cytatów – że trza być w butach na weselu, że Chińczyki trzymają się mocno, że gdzieś jest ta Polska właśnie, że cham jakiś miał złoty róg. Już nie bardzo pamiętamy, kto się żenił, po co, co z tymi Żydami, gdzie przebiega granica między miastem i wsią, za czyje jemy i za co pijemy. Ale jemy. Ale pijemy. I rozmawiamy. Długo i mądrze. A im więcej wypijemy alkoholu, tym dłużej i tym mądrzej. O miłości, o polityce, o nierównościach społecznych, o potrzebie zmian… o Polsce. I w którymś momencie zapraszamy na nasze wspólne już wesele Chochoła – innego, wyśmiewanego, wykluczonego. I on na to wesele przychodzi, zabierając przy okazji swoich, niechcianych wcześniej w tym domu, gości. Gości mówiących zdania, których nie chcemy słuchać, pokazujących obrazy, których nie chcemy oglądać, dających prezenty, z którymi nie wiemy co zrobić. A my dalej pijemy, jemy, bawimy się i tańczymy… chocholi taniec.

W realizacji przygotowanej przez zespół Teatru Andersena postanowiliśmy zatrzeć podział na aktorów i widzów. Gośćmi są wszyscy zebrani i wszystkich nawiedza Chochoł a potem kolejne duchy. Każdy z bohaterów naszego spektaklu nosi na plecach swoje alter ego (ludzkich rozmiarów lalki przypominające nieco rozsypujące się truchła), które wczepione w ciała gości przejęły nad nimi kontrolę i nie pozwalają wyrwać się z ogarniającego wszystko i wszystkich marazmu.