Ładowanie Wydarzenia

biletmedia

Tymoteusz wśród ptaków

Details

17 grudnia 2025 | 00:00 - 23:59 |
Date:
17 grudnia 2025

Wydarzenie Navigation

Jan Wilkowski

/ dla widzów od lat 5/ czas trwania: 1 godz. i 10 min. z przerwą /
TWÓRCY:
Scenariusz: Jan Wilkowski
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Scenografia: Eva Farkasova (Słowacja)
Muzyka: Marcin Partyka
Choreografia: Mirka Valentikova (Czechy)
Asystent reżysera: Roma Drozdówna
OBSADA:
Mateusz Kaliński / Kacper Kubiec – TYMOTEUSZ RYMCIMCI
Jacek Dragun – TATA TYMOTEUSZA
Wioletta Tomica – LISICA
Maria Wąsiel – KURA
Kacper Kubiec/ Bogusław Byrski – DUDEK
Mirella Rogoza-Biel i Konrad Biel – DROZDOWIE
Roma Drozdówna i Bartosz Siwek – SIKOROWIE
Urszula Pietrzak, Ilona Zgiet, Gabriela Jaskuła, Katarzyna Borek, Daniel Arbaczewski – WRÓBLE
PREMIERA 7 maja 2011
Miś Tymoteusz mieszka w lesie wraz ze swoim tatą i ptakami. Kiedy nadchodzi wiosna w gniazdach pojawiają się jaja. Wszystkie ptaki są zajęte ich wysiadywaniem, z wyjątkiem jednego: kukułki. To właśnie ona podłożyła swoje jajka, nie komu innemu, tylko samemu Misiowi Tymoteuszowi. Czy uda mu się ochronić jajka przed łakomą lisicą i znaleźć im nowe gniazdko? Spektakl dla widzów najmłodszych.

„Tymoteusz wśród Ptaków” jest pierwszą z części naszego serialu teatralnego o przygodach Misia Tymoteusza i jego Taty. Historia niesfornego misia, która wyszła spod pióra Jana Wilkowskiego (jednego z ojców polskiego lalkarstwa) cały czas okazuje się aktualna i bardzo czytelna zarówno dla młodych jak też dorosłych widzów. Tymoteusz Rymcimci to tak naprawdę kolega Misia Uszatka i Misia Yogi, bliski przyjaciel Misia Puchatka i daleki krewny Misia Paddingtona oraz Misia Fuzzie. A w każdym razie ta sama rodzina…
Miś Tymoteusz mieszka w lesie wraz ze swoim Tatą i ptakami… Nadchodzi wiosna i – jak wszyscy wiemy – w gniazdkach zaraz pojawią się jajka… Wszystkie ptaki będą zajęte ich wysiadywaniem… Z wyjątkiem jednego: kukułki! Ten właśnie ptak podłoży swoje nie komu innemu, tylko samemu Misiowi Tymoteuszowi! Może uda się dla tego jajeczka znaleźć gniazdko? Może jakiś ptak zdecyduje się to jajko wysiedzieć? A może pojawi się ktoś ,kto nie myśli o niczym innym tylko żeby to jajko zjeść? Bo w naszej historii jest też „czarny charakter”. Może bardziej rudy niż czarny – Lisica, która kokietując i kusząc próbuje zniweczyć plan naszego misia.
Autorem całej serii sztuk teatralnych o Misiu Tymoteuszu Rymcimci był Jan Wilkowski, aktor – lalkarz, pedagog i reżyser, szerokiej publiczności znany z telewizyjnych festiwali teatrów lalkowych. To spod jego ręki wyszły całe rzesze artystów polskiego teatru lalek, aktorów i reżyserów. To on w końcu był autorem całej listy dramatów polskiego teatru lalek, na czele ze „Zwyrtałą – muzykantem”, „Spowiedzią w drewnie”, „Guignolem w tarapatach”, „Ulą z I-ej B” czy „Dekameronem 85”, goszczącej całe dekady na scenach lalkowych.