Ładowanie Wydarzenia

biletmedia

Latający kufer

Details

9 grudnia 2025 | 00:00 - 23:59 | 25zł
Date:
9 grudnia 2025

Wydarzenie Navigation

Na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej

/ spektakl dla widzów od lat 5 / czas trwania: 1 godz. 30 minut z przerwą /

 

TWÓRCY:

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne – Arkadiusz Klucznik
II reżyser: Ece Okay (Turcja)
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Projekcje: Dawid Kozłowski
Choreografia: Urszula Pietrzak / Wojciech Kaproń (LTT)
Asystent reżysera: Roma Drozdówna, Sebnem Cirit
Asystent scenografa: Maria Piskorz

 

OBSADA:

Bartosz Siwek – Hans Andersen
Urszula Pietrzak – Księżniczka Esma
Michał Zgiet (gościnnie) – Sułtan Abdullah, ojciec Esmy
Roma Drozdówna – Kadyna Zeyneb, matka Esmy
Mirella Rogoza-Biel – Głos łabędzia) Łabędź
Wojciech Kaproń (LTT, gościnnie) / Dawid Bartoszek (GTWPL, gościnnie) – Łabędź
oraz
ludzie z Odensee (Dania) i ludzie z Istambułu (Turcja) – Bożena Dragun, Ilona Zgiet, Gabriela Jaskuła, Maryla Wąsiel, Wioletta Tomica, Jacek Dragun, Daniel Arbaczewski, Mateusz Kaliński, Konrad Biel, Bogusław Benek Byrski oraz Ryszard Drozd, Marcin Drozd, Dariusz Manel

 

PREMIERA 27 kwietnia 2013

 

KRÓTKO O SPEKTAKLU

Główny bohater naszej historii, Hans, dostaje w spadku kufer, który, nieoczekiwanie, okazuje się być magicznym środkiem transportu. W swej podniebnej podróży trafia aż do Istambułu, gdzie gościny użycza mu córka samego sułtana. Księżniczka wraz z rodzicami i tureckim dworem zachwyceni są tak niezwykłym przybyszem. Dodatkowym talentem Hansa, oprócz pilotowania magicznego kufra okazuje się dar opowiadania baśni…. Spektakl powstał we współpracy z turecką reżyserką Ece Okay.

WIĘCEJ O SPEKTAKLU

Od kilku lat Teatr Andersena prowadzi bardzo szeroką i ożywioną współpracę ze środowiskiem teatralnym Turcji. Za nami szereg festiwali ( Mardin, Ordu, Gaziantep i Ankara), trzy edycje warsztatów teatralnych ze studentami, młodzieżą i dziećmi. Lubelski teatr odwiedzali młodzi twórcy tureccy z Ankary i Istambułu. Każda kolejne spotkanie rodzi nowe pomysły i nowe plany na wspólne działania.

Spektakl „Latający Kufer”, według H.Ch. Andersena jest owocem tej właśnie współpracy. Patron naszego teatru, oprócz kunsztu pisarskiego, zasłynął również jako zapalony podróżnik. Jego apetyt poznawania świata był tak silny, że nie ograniczał się tylko do modnych wówczas zakątków takich jak Wiedeń czy Londyn. Jak głosi jego podpis pod jedną z wycinanek: „Podróżować to żyć”. Swoje kroki skierował nawet do Istambułu. Owocem tej wyprawy jest właśnie baśń o latającym kufrze.

Twórcy spektaklu wplatając w tą orientalną opowieść losy samego Andersena, a także korzystając z innych wątków jego baśni („Brzydkiego Kaczątka”) opowiadają nam historię, w której baśniowość miesza się z realizmem, a świat orientu ze znaną nam współczesnością.

Nasz bohater, po stracie ojca, majątku, i rzekomych przyjaciół, zostaje sam. Jego jedynym dobytkiem jest stary kufer, który zupełnie niespodziewanie ujawnia swoje cudowne zdolności. Szybując ponad chmurami, Hans dociera aż do Istambułu. Tam, zagubiony i zadziwiony obcym światem, trafia do komnat tureckiej księżniczki, którą ojciec i władca Turcji – sułtan – trzyma pod kluczem, by ustrzec przed wywróżoną nieszczęśliwą miłością. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu, a Hansowi, dzięki swojej umiejętności opowiadacza baśni, udaje się nawet zdobyć przychylność sułtana i jego żony. Jednak wróżba mówi swoje, bo przecież niełatwo jest zmienić los zapisany w gwiazdach.

Spektakl „Andersena” powstał przy okazji Roku Kultury Polskiej w Turcji 2014.

Do współpracy przy projekcie została zaproszona reżyserka turecki ECE OKAY.