Ładowanie Wydarzenia

media

Calineczka

Details

Luty 2 | 16:00 - 17:30 | 30PLN

Wydarzenie Navigation

Na podstawie baśni H.Ch. Andersena (wg tłumaczenia Bogusławy Sochańskiej)

/ dla widzów od lat 5 / czas trwania: 1 godz. 20 min./

TWÓRCY:
Reżyseria – Przemysław Jaszczak
Asystent reżysera – Daniel Arbaczewski
Adaptacja – Magda Żarnecka
Scenografia – Adam Królikowski
Lalki – Magda Bielecka
Muzyka – Paweł Skorupka
Ruch sceniczny – Piotr Soroka
Reżyseria światła – Bary
Przygotowanie wokalne – Marcelina Paniuta

OBSADA:
Gabriela Jaskuła – Calineczka
Roma Drozdówna – Kobieta (Matka Calineczki), Ryba, Chrabąszcz, Żaba, Chór Kwiatów.
Ilona Zgiet – Zielarka, Szczurzyca, Ryba, Chór Kwiatów
Katarzyna Borek – Duszek Kwiatowy, Śmierć
Mirella Rogoza-Biel – Duszek Kwiatowy, Ćma,
Bartosz Siwek – Brzydki Ropuch, Chrabąszcz, Kret, Chór Kwiatów
Natalia Sacharczuk– Duszek Kwiatowy, Jaskółka,
Kacper Kubiec – Chrabąszcz, Książę, Ryba

PREMIERA 5 października 2013

Cena – 30 zł

KRÓTKO O SPEKTAKLU:

Piękna maleńka dziewczyna jest nieszczęśliwa, bo… jest zbyt piękna! Przez co nikt nie traktuje jej poważnie. Od tak urodziwej osoby wymaga się przecież jedynie tego, by była… i prezentowała się atrakcyjnie, jak laleczka, figurka z porcelany, ozdóbka. Calineczka chce czegoś więcej – miłości, spełnienia, wolności. Na razie jednak wszyscy spotkani na jej drodze – Ropucha, Chrabąszcz, Kret – chcą mieć ją na własność i zmienić,  każdy na swój sposób. Calineczka samotnie usycha z tęsknoty za marzeniami i za kimś kto będzie jej naprawdę bliski. Spełnienie marzeń mogą  zagwarantować tylko skrzydła, dzięki którym odleci hen, daleko!  Tak, ale skąd wziąć skrzydła?

WIĘCEJ O SPEKTAKLU:
Sprowadzenie fabuły Calineczki do jednego wątku jest zadaniem karkołomnym, bowiem to właśnie wielość różnych tropów jest największym atutem tej baśni – a więc
i spektaklu.  Jednym z głównych tematów jest jednak samotność – można ją dostrzec na wielu poziomach. Od samotności głównej bohaterki – dziecka, którego potrzeby są nieustannie lekceważone i które nie może znaleźć swojego miejsca w świecie, po Staruszkę
w domu której protagonistka przychodzi na świat. Samotne są również wszystkie postaci, które spotyka ona później na swojej drodze – Ropuchy, Chrabąszcz, Kret. Nie do końca potrafią zapełnić pustkę w swoim życiu, dlatego zawłaszczają sobie to, co akurat uznają za szczęście. Niestety nie traktują Calineczki jako partnera do rozmowy ani w żaden sposób poważnie. Ona jest po prostu przez te stworzenia porywana (lub przetrzymywana wbrew swojej woli) i uznawana za rzecz, własność, wskutek czego nie należy do siebie samej – przez długi czas funkcjonuje jak „trzcina na wietrze”.

To zatem także spektakl o poszukiwaniu siebie i własnej drogi. Calineczka jest początkowo w swoim działaniu pasywna – nie stawia żadnego oporu i poddaje się zewnętrznym wpływom kosztem własnego szczęścia. Z każdym kolejnym zdarzeniem scenicznym staje się jednak bardziej decyzyjna, aby w końcu uzyskać niezależność. Przechodzi proces. Sztuka traktuje również o różnych rodzajach miłości – od tej toksycznej, bezmyślnej i zachłannej, po uwielbienie natury. W finale Calineczka odnajduje także swojego księcia i szczęśliwie się w nim zakochuje.