fbpx

Wybieramy Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura

Doceń osoby, które w minionym roku, bardzo trudnym dla nas wszystkich, wyróżniły się działalnością pełną pasji, zaangażowania i chęci pomagania innym, a także przyczyniły się do walki z pandemią i rozwoju naszego regionu. Możesz oddać głos, docenić i nagrodzić pracę ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie w ogólnopolskim plebiscycie Kuriera Lubelskiego OSOBOWOŚĆ ROKU 2020.

Bardzo nas to cieszy, że w kategorii KULTURA pojawiły się aż dwie osoby, na stałe związane z Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Są to: Małgorzata Adamczyk i Bogusław Byrski. Poniżej prezentujemy ich biogramy, żebyście poznali bliżej ich działalność, która nie ogranicza się tylko do naszego teatru.

Nasi bohaterowie, działają nie tylko jako jednostki i na pewno nie rywalizują ze sobą, wręcz przeciwnie, dużo ze sobą współpracują. W 2020r. roku współpracowali przy projekcie Teatroteki Andersena, wspólnie tworząc odcinek „Lalka trickowa” z cyklu Spotkania z lalką teatralną. Małgorzata reprezentuje edukację, pedagogikę teatru, natomiast Bogusław to aktor, twórca i kreator. Z tych obu mocy powstało niezwykłe dzieło, Dziewczynka z emocjami – wydarzenie łączące teatr i pedagogikę, którego premiera miała miejsce 19 marca 2021r.

Głosowanie na Osobowość roku 2020 w miastach i powiatach w pierwszym etapie plebiscytu rozpoczęło się w środę, 14 kwietnia, i będzie trwało do środy, 26 maja 2021 roku, do godziny 20:30. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się w poniedziałek, 31 maja, i potrwa do środy, 9 czerwca.

MAŁGORZATA ADAMCZYK

lublinianka, polonistka, teatrolożka, pedagożka teatru, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Absolwentka kierunku filologia polska KUL, wiedza o teatrze KUL, Drama I st. w Szkole Jana i Haliny Machulskich, studentka reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych w Lublinie.

Specjalistka ds. edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lubinie – prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą wokół spektakli, tworząc szereg działań, przybliżających widzom Teatru Andersena świat teatru, zachęcając ich do świadomego i refleksyjnego odbioru sztuki. Jest pomysłodawczynią, a także wykonawcą działań w ramach następujących cyklów – Akademia Andersena, Rodzinne Podróżowanie, Scena Otwarta, Zakulisowe Sprawy, Energia Teatru, Lekcje Teatralne dla nauczycieli, jak również – Domówka w Andersenie, Klub Festiwalowy Zwierciadła. Ponadto, jest instruktorem teatralnym, pracuje w PMDK w Lubartowie, w którym powadzi 5 zespołów. Tylko w ubiegłym roku jej praca z grupami, została doceniona na: IX Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych „Złota Maska (wyróżnienie), na Festiwalu Scena Młodych (I miejsce), na XXVI edycji konkursu SEZON (I miejsce), oraz na 40. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych (II miejsce). Małgorzata jest także nauczycielem w VIII LO w Lublinie, gdzie prowadzę zajęcia z edukacji teatralnej, współpracuje z Centrum Spotkania Kultur, tworząc działania edukacyjne w ramach projektu Retro Bajki, jest związana z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, gdzie pełnię rolę tutora w ramach programu Liderzy Teatroteki Szkolnej, przez wiele lat współpracowała z Fundacją TEAM Teatrikon, przez 5 lat była członkinią Teatru ITP, stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.

BOGUSŁAW BYRSKI

Przyszedł na świat jako Ślązak, jednak postanowił na stałe związać się z Lublinem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie wydziału zamiejscowego we Wrocławiu. Od 2000 roku aktor w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Tworzy spektakle dla dzieci, jest reżyserem współpracującym z Teatrem Ziemi Chełmskiej gdzie wyreżyserował pięć spektakli. Współtworzy Teatr Lukla. Realizuje wiele projektów wizualno-artystycznych. Tworzy wideoklipy. Był pomysłodawcą festiwalu Złote Koty, którego patronem był Yach Paszkiewicz. Wydaje książki i płyty z muzyką. Jest człowiekiem kreatywnym, nie bojącym się wyzwań. Reżyser, aktor, animator społeczny, muzyk. Prowadzi autorską audycję “Epicentrum Jazzu” w Akademickim Radiu Centrum. Pracę w teatrze łączy ze swoimi pasjami, głównie muzyką. Prowadzi warsztaty muzyczne, komponuje muzykę, koncertuje, a przede wszystkim improwizuje. Tworzy projekt Człowiek z maszyną. Wydał dwie płyty “ Mada in U.S.A.”, “ Instrukcja nr 17”. Tworzył grupy muzyczne Cząstki Elementarne, Nic za darmo.
Stworzył takie wydarzenia muzyczne jak: Lublin Night Impro (Basiński, Bogdanowicz, Byrski, Drozdek), Lubelski Festiwal Improwizowanych Spektakli dla dzieci, czy Impro Lublin. Współpracuje z wieloma instytucjami: Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Teatroterapia Lubelska, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Lubelskie Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty skarb”, i inne.

Skip to content