A gdyby tak ubrać mundurek, nałożyć wrotki i powrócić do szkolnych czasów? Z jedną, małą różnicą – w Waszej szkole zapewne nie było dużego, białego psa uczącego, jak być niegrzecznym. To i jeszcze więcej w nowym spektaklu Teatru im. H. Ch. Andersena – „Lekcje Niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia”. Premiera już 10 czerwca!

Andersen, przed wakacyjną przerwą, przygotował propozycję dla najmłodszych. Za reżyserię spektaklu, na podstawie książki „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” Marcina Wichy, odpowiada Jacek Papis, reżyser pracujący m.in. dla Teatru Lalka czy Teatru Żydowskiego.

„Grzecznomierz”, jak sama nazwa wskazuje, to przyrząd do badania grzeczności. Noszą go na szyi uczestnicy międzyszkolnego konkursu, a wśród nich Strusia – najgrzeczniejsza w klasie ale zupełnie pozbawiona przyjaciół. Nie będzie jej jednak łatwo wygrać, bo nagle w jej życiu pojawi się kudłaty, lekko śmierdzący i kompletnie zwariowany pies – Łysol. To on stanie się jej prawdziwym przyjacielem i wywróci życie do góry nogami, pokazując, że nie zawsze należy być uległym i ślepo posłusznym – warto pracować nad asertywnością, otwartością i pewnością siebie. Historia z przesłaniem okraszona żartami bawiącymi nie tylko dzieci, ale również ich rodziców!

Spektakl przeznaczony dla widzów od 5 do 11 roku życia. Premiera 10 czerwca o godzinie 17.00. Podczas niej będzie prowadzona zbiórka artykułów pielęgnacyjnych dla psów i kotów znajdujących się pod opieką Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, z którą Teatr nawiązał współpracę. Zdjęcia promujące spektakl powstały z udziałem jej podopiecznych – Silvera, Bruno i Zary. Psy wciąż szukają domu. Dodatkowo, spektaklom będą towarzyszyć tematyczne warsztaty (“brudzenia”, “rozrabiania” i “brzydkich słów”) oraz spotkania z przedstawicielami Fundacji dotyczące właściwego traktowania czworonogów.

Konferencja prasowa połączona z próbą medialną odbędzie się w środę, 6 czerwca o godzinie 10.00 w Sali Andersena w Centrum Spotkania Kultur (2 piętro).

foto: Natalia Wierzbicka

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie za udostępnienie miejsc do sesji zdjęciowej.

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI, czyli Łysol i Strusia

wg książki „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” Marcina Wichy
Reżyseria – Jacek Papis
Scenografia – Aleksandra Starzyńska
Kostiumy – Marta Kodeniec
Muzyka – Hanna Klepacka
Spektakl dla widzów od 5 roku życia

OBSADA
Konrad Biel
Katarzyna Borek
Piotr Bublewicz
Bogusław Byrski
Bożena Dragun
Jacek Dragun
Gabriela Jaskuła
Kacper Kubiec
Łukasz Staniewski (gościnnie)
Mirella Rogoza-Biel
Bartosz Siwek
Ilona Zgiet