Zaczęło się od warsztatów dla dzieci, które były formą przygotowania się do spotkania z dyrektorem. Młodzi dziennikarze próbowali odpowiedzieć sobie na pytania: – z jakimi emocjami i zmysłami kojarzy im się wyjście do teatru, co by w nim wyczarowali gdyby mieli magiczną różdżkę i – jaki powinien być dobry dyrektor teatru.

Według dzieci teatr smakuje jak paluszki, ale gdy na scenie pojawia się dym, to wtedy na widowni można poczuć zapach truskawek. W sali widowiskowej słychać brawa, śmiech dzieci, skrzypienie sceny, a szczególnie „piekny dźwięk”*. Teatr pachnie świeżą trawą i cukierkami, a „gdy go [teatr] dotykam to myślę o moim misiu”.

Co można wyczarować w teatrze? Fotele z masażem, zaczarowane zwierzęta, sklepik ze słodyczami i pamiątkami, a także spadające z nieba pieniądze. Niektóre dzieci w teatrze wyczarowałyby nawet… dom!

Jaki powinien być dyrektor teatru? Na pewno uczciwy, rozsądny, wesoły i nie powinien „wylewać ludzi”. Pojawiły się również wskazówki, dotyczące wizerunku dyrektora – „ma mieć fajny fryz”, nosić garnitur albo sukienkę.

Te i inne refleksje stały się podstawą do późniejszej rozmowy z dyrektorem. Jeden z uczestników warsztatów, na chwilę przed wejściem na salę teatralną, stwierdził: „sprawdzimy, czy ten nowy dyrektor się nadaje do czegoś”.

Młodzi dziennikarze pytali o jego przeszłość zawodową, zadając liczne pytania: – czy pan dyrektor występował na scenie, czy coś mu się kiedyś nie udało w pracy? Czy jak był mały to chciał zostaćbyć dyrektorem? Czy lubi oglądać spektakle? Czy lubi zapach świeżej trawy, smak pączków i waty cukrowej? Dzieci ciekawiło również, czy jest uczciwym człowiekiem, czy ma zwierzęta i czy lubi się z nimi bawić.

Spotkanie przebiegało w otwartej atmosferze, dzieci mogły zapytać o wszystkie intereujące ich sprawy, ale też zweryfikować swoje oczekiwania wobec dyrektora teatru.

Podsumowaniem, niech będzie wypowiedź jednego z uczestników, który pod koniec spotkania powiedział:
„Dobry z Pana człowiek, dobrym pan będzie dyrektorem”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia 🙂

Dziękujemy dziennikarzom ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Bystrzycy Starej za wspólną zabawę!