ENERGIA TEATRU – warsztaty teatralne dla dzieci

Serdecznie zapraszamy przedszkola i szkoły podstawowe z Lublina i okolic do wzięcia udziału w cyklu warsztatów teatralnych dla dzieci (opcjonalnie dla dzieci i rodziców) pod tytułem „Energia teatru”, prowadzonych przez aktorów, scenografów i instruktorów Teatru Andersena. Tematem naszych działań jest prąd elektryczny: skąd się bierze? jak powstaje? jak bezpiecznie z niego korzystać? czy jest niebezpieczny? Pod okiem artystów dzieciaki przygotują krótkie pokazy teatralne, w których własnym językiem będą mogły przekazać rówieśnikom nabytą podczas warsztatów wiedzę.

Projekt obejmie 15 placówek edukacyjnych (jedna grupa w jednej placówce). Warsztaty będą prowadzone bezpośrednio w siedzibie placówek zgłoszonych do projektu. Udział placówek w projekcie jest bezpłatny.
Przedszkola i szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy na adres: info@teatrandersena.pl. O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu maila otrzymają Państwo szczegółowe informacje na temat projektu oraz formularze dokumentów niezbędne do przystąpienia do projektu.

CZAS TRWANIA PROJEKTU: WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2015
Projekt „Energia Teatru” powstaje we współpracy i przy wsparciu finansowym PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.
WARSZTATY PEDAGOGIKI TEATRU skierowane do nauczycieli, instruktorów, pedagogów, studentów i wszystkich, którzy wykorzystują w swojej codziennej pracy szeroko rozumiane narzędzia teatru (techniki dramy, teatr improwizacji, teatr włączający, techniki integracyjne). Spotkania prowadzone są przez zespół artystyczny „Andersena” oraz zaproszonych twórców i pedagogów z całej Polski i mają formę ćwiczeń praktycznych. Szczegółowe informacje na temat każdego z planowanych warsztatów znajdą Państwo na stronie internetowej www.teatrandersena.pl  w zakładce AKTUALNOŚCI.

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA I TEMATY:

KAŻDY Z NAS MA W SOBIE COŚ Z ALICJI Warsztat połączony z premierą pedagogiczną spektaklu „Alicja w krainie czarów”. Jak rozwijać w dzieciach i młodzieży poczucie indywidualności? Jak rozmawiać z młodym odbiorcą na temat spektakli, których forma różni się od „tradycyjnego” teatru dramatycznego? Jak rozumieć poszczególne sceny spektaklu i nadawać im znaczenie? /prowadzenie: mgr Anna Nowak/ Terminy: 25 września (piątek) 13.30-16.30 – nauczyciele szkół podstawowych 26 września (sobota) 9.30-13.30 – nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Koszt: 30 zł

POCZĘSTUJ SIĘ KOLOREM Warsztat, połączony z premierą pedagogiczną spektaklu „Pod kolor”. Podpowiemy w  jaki sposób prowadzić zajęcia z dziećmi opowiadające o świecie barw, kształtów i dźwięków? Pokażemy wam zabawy i ćwiczenia dla najmłodszych skoncentrowane wokół poszczególnych elementów spektaklu. Będziemy posługiwać się kolorem, kształtem i fakturą jako symbolem i językiem komunikacji. /prowadzenie: Monika Dąbrowska-Jarosz/ Termin: 9 października 2015, piątek, godz. 13.30-16.30 Odbiorcy: nauczyciele przedszkoli Koszt: 30zł

SZYKUJ BUTY NA WESELE

Warsztat związany z premierą spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jak zainteresować młodzież klasycznymi utworami literatury polskiej i światowej? Co zrobić, aby zajęcia poświęcone lekturze były nie tylko nauką, ale i okazją do twórczej zabawy? Warsztat zawiera gry i zadania aktorskie, ćwiczenia podnoszące kreatywność, umiejętność formułowania poglądów i współpracy w grupie. Formuła warsztatu pozwoli uczestnikom bez problemu przenieść poznane ćwiczenie „na własne podwórko”. / prowadzący: aktorzy Teatru Andersena/ Odbiorcy: nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Termin: 17.10.2015 (sobota), godz. 10.00 -13.00

Warsztat bezpłatny

TEATR UKRYTY W WALIZCE

Kontakt dziecka z niezwykłą, magiczną walizką to okazja nie tylko do poznania teatru w „wersji przenośnej”, ale również sposób by rozwijać ich wyobraźnię poprzez tworzenie historii i twórcze działania przy wykorzystaniu niecodziennych przedmiotów. Podczas warsztatów nauczyciele poznają podstawowe techniki animacji lalek oraz dowiedzą się, jak wykorzystać lalki do rozwijania wyobraźni dzieci. Każda z lalek z walizki stanie się tematem twórczych gier literackich, dramowych i aktorskich. Nauczyciele biorący udział w warsztatach będą mogli wypożyczyć zestawy walizkowe i następnie przeprowadzić takie zajęcia u siebie w szkole / prowadzenie: Anna Nowak/

Odbiorca: nauczyciele szkół podstawowych
Termin: 7 listopada 2015, sobota, godz. 10.00-13.00
Koszt: warsztatu 30 zł/osoba,

KONSULTACJE INSTRUKTORSKIE dla opiekunów grup teatralnych

Konsultacje przeznaczone są dla opiekunów grup teatralnych, działających w szkołach, domach kultury i świetlicach. Propozycja ta jest formą współpracy z nauczycielami, którzy tworząc spektakle dokonują tytanicznej pracy – łączą role pedagoga, reżysera, scenografa etc. Udział w konsultacjach to forma wsparcia ich codziennej pracy. Prowadzenie: aktorzy Teatru Andersena oraz Anna Nowak- sp. ds. edukacji teatralnej.

Terminy: 26.10, 12.11, 30.11, 14.12, poniedziałki godz. 16.00-18.00,

Konsultacje bezpłatne. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt i rezerwację terminu na adres: info@teatrandersena.pl .

LEKCJE TEATRALNE – specjalna oferta dla widzów z grup zorganizowanych. Uczestnicząc w naszych spektaklach macie możliwość bezpłatnego skorzystania z lekcji teatralnych prowadzonych przez nasz zespół. Proponowane tematy do wyboru: Budowa Lalek, Kostium Teatralny, Kulisy Sceny. Chęć udziału w lekcjach zgłoście w momencie rezerwacji biletów na spektakl. Udział w lekcjach jest nieodpłatny.